Poszli do spowiedzi przed komunią dziecka. Nie dostali rozgrzeszenia

2023-05-11 12:31

Nie oszukujmy się. Wiele dzieci przystępujących do Pierwszej Komunii Świętej, nie pochodzi z rodzin praktykujących wiarę. "Wierzący - niepraktykujący" są sporą częścią kościoła katolickiego. Właśnie dla tych rodzin spowiedź jest dużym przeżyciem. Ci rodzice przystąpili do niej przed komunią własnego dziecka. Nie dostali jednak rozgrzeszenia.

Spowiedź święta
Autor: Getty Images Rodzice poszli do spowiedzi, ale nie dostali rozgrzeszenia.

Przed Pierwszą Komunią Świętą dzieci muszą wziąć udział w szeregu przygotowań. Od uczenia się modlitw, przez przygotowania do pierwszej spowiedzi, po próby uroczystości. Ten okres jest jednak obciążający także dla rodziców. Muszą oni dbać o logistykę, ale też sami powinni - zgodnie z wymogami księży - przystąpić przed komunią dziecka do spowiedzi. 

Ci rodzice chcieli to uczynić zgodnie z zasadami, a że byli "wierzący-niepraktykujący", to ksiądz nie udzielił im rozgrzeszenia. 

Przeczytaj: Mamy odchudzają córki przed komunią. "Przecież ty nie wejdziesz w tę sukienkę"

Jak wyglądała pierwsza komunia święta kilkadziesiąt lat temu?

Dowiedz się: Ile pieniędzy dać dziecku na komunię? Te kwoty najczęściej pojawiają się w kopertach

Temat kościoła jest teraz szeroko komentowany w mediach społecznościowych, jako że mamy sezon komunijny. W jednej z dyskusji na Twitterze pojawił się temat spowiedzi świętej rodziców dziecka przystępującego do tego sakramentu.

Jeden z użytkowników o nicku @franzhrad skomentował postępowanie Justyny Steczkowskiej, która swego czasu brała udział w Ogólnopolskim Strajku Kobiet, ale w tym roku posłała do Komunii swoją córkę. "Wybierz swoją Justynę Steczkowską" - napisał internauta z sarkazmem, sugerując hipokryzję piosenkarki. 

Po komentarzach widać jednak, że wiele osób ma podobne co piosenkarka, nieradykalne poglądy, przez co nie opowiada się w pełni za żadną ze stron tego społecznego konfliktu.

"Brat z żoną poszli do spowiedzi przed komunią starszego dziecka i powiedzieli szczerze, że tylko dlatego poszli, że ksiądz kazał iść rodzinnie. Rozgrzeszenia oczywiście nie dostali. Przed komunią kolejnego dziecka już nie szli do spowiedzi. Starsze wysłali do bierzmowania" - opowiadał pod postem użytkownik o nicku @soul_painted. 

Internauci nie omieszkali zapytać, po co w takim razie, skoro jest się niepraktykującym, posyłać dziecko do komunii. Odpowiedź nikogo chyba nie zdziwi. Jak przyznał szczerze internauta - "żeby nie było problemów, jeśli zechce ślub kościelny".

Wielu internautów przyznaje, że sami mają takie podejście. Są jednak i tacy, którzy widzą rację w zachowaniu księdza, który nie udzielił rodzicom rozgrzeszenia. 

"Nie dostali rozgrzeszenia bo nie żałowali szczerze za grzechy. Poszli, bo ksiądz kazał iść. Tak czy siak spowiedź nieważna" - napisał jeden z użytkowników Twittera. 

Dowiedz się: Świecka komunia to nowy trend wśród niewierzących rodzin? Oto jak ją zorganizowała jedna z nich

Nasi Partnerzy polecają