Powodują alergię - nie pozwól dzieciom zabierać ich do domu!

2021-10-06 10:10

Chyba każdy z nas pamięta z dzieciństwa próby oswajania biedronek. Pudełka z dziurkami, listki, woda i te śliczne, niegroźne owady, to jedna z zabaw podwórkowych, które były i są bardzo popularne. Nie każdy mały, czerwony chrząszcz jest jednak naszą polską, niedroźną biedronką...

Biedronki azjatyckie
Autor: Getty Images Czy biedronki azjatyckie są groźne?

Jeśli na spacerze lub w przydomowym ogródku zauważyliście roje biedronek, to z pewnością nie są to "nasze" polskie biedronki siedmiokropki, zwane też bożymi krówkami, tylko biedronki azjatyckie, które są prawdziwą plagą.

Jeśli uda im się dostać do domu, możesz mieć z nimi niemały problem. Zobacz dlaczego są groźne i jak się pozbyć biedronek azjatyckich.

Spis treści

  1. Skąd się wzięły biedronki azjatyckie?
  2. Czy biedronki azjatyckie są groźne dla człowieka?
  3. Jak odróżnić biedronki azjatyckie od siedmiokropek?
  4. Jak zwalczać biedronki azjatyckie?
Pułapka z plastikowej butelki na osy, muchy i inne owady

Skąd się wzięły biedronki azjatyckie?

Biedronki azjatyckie (Arlekin), zwane też biedronkami ninja to inwazyjny gatunek małego chrząszcza, który bardzo szybko się rozmnaża. Najwięcej zobaczyć można ich jesienią, gdy całymi rojami próbują dostawać się do pomieszczeń w celu przezimowania. 

Do Europy sprowadzono je w XIX wieku. Miały za zadanie likwidować mszyce z upraw rolnych. Swoje zadanie spełniły, jednak wymknęły się spod kontroli. Azjatyckie biedronki zaczęły zjadać inne owady, a także jaja i larwy siedmiokropek. 

Sprawdź: Elektrofumigatory - czy wtyczki do kontaktu na owady są bezpieczne dla dzieci?

W Polsce, początki problemów z biedronkami azjatyckimi, odnotowano kilkanaście lat temu. W tym roku, jest ich całe mnóstwo!

Czy biedronki azjatyckie są groźne dla człowieka?

Jeśli zalęgną się w domu, mogą być niemałym kłopotem, zwłaszcza, że rozmnażają się błyskawicznie, a do ciepłych pomieszczeń lgną jesienią by całym rojem przetrwać mrozy. Oprócz tego, biedronki azjatyckie w przeciwieństwie do bożych krówek, gryzą. Ich ukąszenia mogą wywoływać reakcje alergiczne:

  • katar sienny,
  • opuchlizny i zaczerwienienia w miejscu ukąszenia. 

Dowiedz się: Entomofobia (lęk przed owadami) - przyczyny, objawy, leczenie

Jak odróżnić biedronki azjatyckie od siedmiokropek?

Zwykłe boże krówki, niegroźne i uwielbiane przez dzieci biedronki są:

  • czerwone,
  • mają 2 lub 7 kropek,
  • ich główki są czarne z dwiema małymi kropkami.

Biedronki azjatyckie mogą mieć różne odcienie żółci, pomarańczy i czerwieni, nie mieć wcale kropek, lub mieć ich nawet 20, a ich głowy są w różnych kombinacjach czerni, beżu i bieli. 

Przeczytaj: Olejki eteryczne - czy wolno stosować je w ciąży?

Jak zwalczać biedronki azjatyckie?

Jeśli te owady dostaną się do domu, najlepszym sposobem będzie wciągnięcie ich odkurzaczem workowym i wyrzucenie ich w szelnej siatce do śmietnika poza domem.

Sprawdź: Odkurzacz ręczny - wybieramy nieocenioną pomoc domową każdej mamy

W sklepach są dostępne środki odstraszające te owady, którymi pisika się okna i drzwi balkonowe, ale nie polecamy ich do domów, w których mieszkają małe dzieci. Sprawę załatwią też moskitiery.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza