Rak nerki - masz wątpliwości na temat objawów lub profilaktyki? Eksperci odpowiadają

2021-02-12 15:30
Rak nerki - masz wątpliwości na temat objawów lub profilaktyki? Eksperci odpowiadają
Autor: Getty images

Z powodu raka nerki umiera tysiące ludzi - to nowotwór słabo rozpoznawalny i nie dający jednoznacznych objawów. Organizatorzy kampanii edukacyjnej „Nerka jest modna” zgromadzili najczęstsze pytania kierowanych przez pacjentów i ich bliskich do specjalistów, które poprawią świadomość społeczeństwa na temat raka nerki.

Z powodu raka nerki umiera każdego roku około 2500 chorych, czyli niemalże połowa nowo zdiagnozowanych pacjentów… Niestety w dalszym ciągu wiedza o tym nowotworze jest znikoma, o czym świadczyć może najczęściej jego przypadkowe wykrycie.

Dlatego powstała kampania edukacyjna „Nerka jest modna”, w którą zaangażowali się najwięksi polscy specjaliści z dziedziny urologii i onkologii. Będą oni odpowiadać na pytania dotyczące raka nerek, objawów, które mogą świadczyć o tym groźnym nowotworze, a także dotyczące jego profilaktyki. 

Zadaj pytanie specjaliście

Organizatorzy kampanii zgromadzili zestaw najczęstszych pytań kierowanych przez pacjentów i ich bliskich do specjalistów – zarówno urologów, jak i onkologów, które będą regularnie pojawiać się na stronie Polskie Amazonki Ruch Społeczny oraz Facebookowym profilu PARS –  wraz z komentarzem eksperta.

Wśród poruszanych wątków nie zabraknie kwestii profilaktyki, dziedziczności nowotworu nerek, diagnostyki, typowych i niepokojących objawów, sposobów leczenia, dostępnych w Polsce programów lekowych, a także najbardziej aktualnych szczepień pacjentów onkologicznych leczonych immunoterapią.

Czym jest rak nerek i jak się objawia? 

– Zachorowalność na raka nerkowokomórkowego rośnie z roku na rok. Prawda jest taka, że w całym procesie leczenia raka nerki niezwykle istotne jest wczesne rozpoznanie. Niestety pomimo powszechnej dostępności do badań wykrywających guzy nerek na wczesnym etapie rozwoju (USG) nadal borykamy się z brakiem powszechnej informacji na temat raka nerki – przyznaje urolog, prof. zw. dr hab. n. med. Piotr Chłosta.

- 80% chorych dotkniętych guzem nerki jest grupą, w której leczenie chirurgiczne (wycięcie guza nerki z pozostawieniem niezmienionego miąższu narządu albo całkowite wycięcie nerki) jest postępowaniem głównym, zasadniczym z wyboru i najczęściej wystarczającym. U części chorych guzy nerek rozpoznaje się na podstawie tych samych badań w stopniu zaawansowanym miejscowo albo z czopem nowotworowym wrastającym do światła żyły głównej dolnej, a nawet do przedsionka serca.

W tej grupie również leczenie chirurgiczne jest postępowaniem z wyboru. Leczenie systemowe, czyli onkologiczne jest uzasadnione u tych chorych (10% wszystkich chorych na raka nerkowokomórkowego), u których w momencie rozpoznania lub w toku obserwacji po uprzednim leczeniu dojdzie lub doszło do wytworzenia przerzutów odległych w innych narządach (najczęściej w płucach, wątrobie i mózgu).

Dlatego należy dobitnie podkreślić, że lekarzem dedykowanym do rozpoznania wdrożenia najwłaściwszego leczenia lub skierowania na leczenie systemowe był jest i będzie urolog – dodaje ekspert.

 Jakie są objawy nowotworu nerek?

– Często ignorowane są jasne sygnały wysyłane przez organizm, a przecież wszelkie niepokojące objawy i bóle w okolicach nerek powinny skłonić pacjenta do wizyty u lekarza internisty, który to zdecyduje z jakim specjalistą powinien on się niezwłocznie skontaktować.

Zwykle lekarz podstawowej opieki zdrowotnej kieruje pacjenta do urologa celem dalszej szczegółowej diagnostyki onkologicznej – przyznaje Elżbieta Kozik, Polskie Amazonki Ruch Społeczny. Dlatego stając przed możliwością uchronienia potencjalnych pacjentów przed chorobą postanowiliśmy wziąć sprawy w swoje ręce i zacząć mówić o nerkach więcej i na szeroką skalę!

Urolodzy zalecają, by u każdego pacjenta, zwłaszcza u tych, u których w rodzinie wystąpił rak nerkowokomórkowy zrobić USG jamy brzusznej. To badanie tanie, nieinwazyjne, powszechnie dostępne, krótkie i stwarzające podstawę do tego, że diagnostykę można rozszerzyć o tomografię komputerową i rezonans magnetyczny.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE