Przed tygodniem pisaliśmy o 2-latku z udarem. Dziecko było leczone z powodu infekcji, nagle rodzice zauważyli u niego niedowład rączki. Dzięki szybkiej interwencji lekarzy u dziecka przeprowadzono zabieg trombektomii. We wrocławskim szpitalu takich zabiegów wykonuje się rocznie nawet 200, jednak po raz pierwszy u tak młodego pacjenta.
Niestety, udary coraz częściej występują u młodych osób, mitem jest, że dotyczą tylko tych po 55. roku życia, choć faktycznie w tej grupie wiekowej jest ich najwięcej. Udar mózgu u dziecka, zwłaszcza tak małego, może być trudniejszy do rozpoznania. Obserwowane często problemy z mową mogą nie dać o sobie znać tak wyraźnie, jak u dorosłego.

Udar u dziecka - jakie daje objawy?
Choć choroba zwykle daje o sobie znać nagle i rzadko zauważamy wcześniejsze sygnały, że coś jest nie tak, u dziecka zaskakuje jeszcze bardziej. Tymczasem udary zdarzają się u kilkulatków, niemowląt, może nawet dojść do udaru u dziecka w łonie matki. W tym ostatnim przypadku możliwą przyczyną udaru bywają incydenty zakrzepowo-zatorowe (zakrzepy z łożyska docierają do płodu i doprowadzają do blokady naczyń zaopatrujących jego ośrodkowy układ nerwowy).
Nagłośniony przypadek udaru u 2-letniego chłopca sprawił, że wielu rodziców zaczęło zastanawiać się nad tym, jak rozpoznać udar u dziecka i nie pomylić go z objawami infekcji czy gorszego samopoczucia.
Udar niedokrwienny u dziecka może objawiać się jako:
- niedowłady lub porażenie (zwłaszcza porażenie połowicze),
- połowicze zaburzenia czucia,
- zaburzenia widzenia (np. w postaci odbierania przymglonego lub podwójnego obrazu),
- zaburzenia połykania,
- zaburzenia mowy,
- zaburzenia równowagi,
- zaburzenia przytomności,
- drgawki.
U niemowlęcia udar może objawiać się jako znaczne uwypuklenie ciemiączka, drażliwość, senność, trudny do ukojenia płacz, drgawki, zaburzenia oddychania.
Przyczyny udaru u dziecka
Udar niedokrwienny u dzieci zdarza się dość rzadko, zabieg trombektomii wykonany w szpitalu we Wrocławiu był wyjątkowy, bo dotyczył najmłodszego pacjenta leczonego w ten sposób w Polsce.
Warto wiedzieć, że u dzieci przyczyny udaru niedokrwiennego są często związane z wadami serca, których istnienia rodzice mogą nie być świadomi.
Głównymi czynnikami ryzyka są wrodzone i nabyte wady serca, infekcje, różnego typu zaburzenia hematologiczne i przyczyny genetyczne. Inne, rzadsze to rozwarstwienie tętnicy, zapalenie naczyń, choroba moyamoya…Ważnym czynnikiem prowadzącym do wystąpienia udaru u dziecka są zaburzenia hematologiczne
- zauważa ratownik Mateusz Mokrzycki, który na Instagramie prowadzi profil @passio_poland.
I apeluje: z dzieckiem, które się zatacza i ma słabszą jedną stronę ciała nie czekaj, ale natychmiast wzywaj zespół ratownictwa medycznego. Położenie dziecka by odpoczęło nie pomoże, jeśli maluch doznał udaru, tutaj liczy się szybka reakcja.
To właśnie czujność rodziców i szybka reakcja sprawiły, że dwuletnie dziecko z udarem otrzymało pomoc na czas. Dziś jest w bardzo dobrym stanie ogólnym.