Reklamy słodyczy zachęcają dzieci do jedzenia i sprzyjają otyłości

2020-07-03 11:37

Reklamy słodyczy słonych przekąsek zwiększają ich spożycie przez małe dzieci. Naukowcy ostrzegają, aby ograniczyć u przedszkolaków oglądanie reklam, a tym samym zadbać o ich zdrowie.

Reklamy słodyczy zachęcają dzieci do jedzenia i sprzyjają otyłości
Autor: Getty images

Amerykanie postanowili przebadać dzieci, które oglądały reklamy słodyczy i słonych przekąsek, aby sprawdzić, czy z tego powodu jedzą one więcej „śmieciowego jedzenia” i są przez to narażone na otyłość. Do badania wykorzystano przedszkolaki oglądające słynną w USA Ulicę Sezamkową.

Okazało się, że małe dzieci są pod dużym wpływem reklam telewizyjnych dotyczących żywności, co może przyczyniać się do niezdrowych wzorców żywieniowych.

Zakaz reklam dla dzieci w Polsce

Otyłość jest ogromnym problemem zdrowotnym amerykańskich dzieci. Podobnie jest w Europie i w Polsce. Dlatego nasz kraj od 2015 roku wprowadził nakaz ograniczenia reklamowania niezdrowej żywności, np. słodyczy czy fast foodów przed programami dla dzieci.

Raport Krajowej Rady Radia i Telewizji z początku 2020 roku, czyli po 5 latach od wprowadzenia tej regulacji pokazał, że skuteczność regulacji wyniosła 98 procent. Oznacza to, że programy dla dzieci do 12. roku życia były niemal całkowicie wolne od reklam słodyczy i chipsów.   

Czytaj: Zdrowe przekąski dla dzieci zamiast słodyczy

Nadmiar cukru w diecie dziecka: jakie są skutki jedzenia słodyczy u dzieci?

Reklamy rządzą umysłami i żołądkami dzieci

To duży sukces, bo - jak pokazują wyniki wspomnianego badania amerykańskich naukowców - reklamy żywności zachęcają dzieci do jedzenia, nawet gdy nie są głodne, a ich ograniczenie mogłoby pomóc dzieciom jeść zdrowiej i spożywać mniej niepotrzebnych kalorii.

Naukowcy potwierdzili, że oglądanie telewizji ma istotny wpływ na rozwój otyłości. Dzieci, które oglądają więcej telewizji, częściej mają nadwagę. Podobnie, jak maluchy, które mają telewizor w swoim pokoju.

Dietetycy zachęcają rodziców, aby  uczyli dzieci zdrowych nawyków żywieniowych i dołożyli starań, aby celebrować rodzinne posiłki i w ich trakcie skupiać się na rozmowie, zamiast rozpraszać uwagę telewizji.

Czytaj: BMI dzieci. Jak obliczyć wskaźnik BMI dla dzieci?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza