Rewolucja w szkołach. Koniec 45-minutowych lekcji i nauka tylko przez 4 dni?

2023-08-09 12:53

Koniec z tradycyjnym systemem nauczania w szkołach? W jednym z polskich miast od września zajdzie rewolucja, która zakłada m.in. czterodniowy system nauki i koniec z 45-minutowymi lekcjami.

Rewolucja w szkołach podstawowych
Autor: Getty Images W szkołach podstawowych w Wodzisławiu Śląskim lekcje nie będą trwały 45 minut.

Szkoły podstawowe w Wodzisławiu Śląskim przyjęły nowy model kształcenia. W trzynastu wodzisławskich podstawówkach zmieni się sposób nauczania. Dotyczy to nie tylko zwiększenia nacisku na indywidualną pracę z uczniem, ale również zrezygnowania z dużej ilości kartkówek i testów. Co jeszcze zmieni się w podstawówkach i dlaczego miasto zdecydowało się na rewolucję?

Dyrektor szkoły: Nauczyciele uciekają ze szkół publicznych!

Rewolucja w szkołach w Wodzisławiu Śląskim

Do zmian w systemie kształcenia Wodzisław Śląski przygotowywał się od dłuższego czasu. "Celem transformacji cyfrowej szkół w Wodzisławiu Śląskim jest modernizacja systemu oświaty w mieście i dostosowanie go do potrzeb kompetencyjnych uczniów w trzeciej dekadzie XXI wieku, wynikających z otoczenia technologiami cyfrowymi oraz rozwoju Przemysłu 4.0" - brzmi uzasadnienie zawarte w strategii rozwoju oświaty miasta Wodzisławia Śląskiego na lata 2022-2026.

Miasto zakłada, że zmiana w systemie nauczania poprawi wyniki egzaminów uczniów szkół podstawowych, a także rozpocznie drogę przygotowywania uczniów do pracy w przedsiębiorstwach zlokalizowanych na terenie miasta.

Koniec tradycyjnych ocen

Jakie zmiany czekają uczniów wodzisławskich podstawówek od września? Szkoły zakładają reorganizację klas i zmniejszenie liczby uczniów. Dzięki temu nauczyciele będą mieli możliwość większej pracy indywidualnej z każdym podopiecznym. Oprócz tego zmieni się sam system nauczania: stopnie zastąpią oceny opisowe, a nauczyciel będzie omawiał z uczniem każdą pracę i wskazywał mu elementy do poprawy.

Koniec 45-minutowych lekcji

Oprócz tego zwiększy się nacisk na przedmioty ścisłe, które będą szczególnie rozwijane w podstawówkach. Każdy uzdolniony uczeń będzie mógł wejść na ścieżkę talentów, zgłaszać się do programów naukowych, korzystać z lekcji w laboratoriach czy brać udział w ekspedycjach. 

Największa rewolucji dotyczy jednak samego systemu nauczania. Szkoły w Wodzisławiu Śląskim mają odejść od tradycyjnego 45-minutowego modelu lekcji. Skróceniu ulegnie również tydzień nauki - z 5 do 4 dni.

Czytaj: Kiedy jest początek roku szkolnego?