Rewolucja w szkołach. Uczniowie będą zdawać dodatkowy obowiązkowy test

2023-08-31 12:45

Będą nowe obowiązkowe egzaminy w szkołach podstawowych. I to... z zajęć wychowania fizycznego. Sejm uchwalił zmiany w Ustawie o sporcie, na mocy których wszyscy uczniowie przejdą testy do sekcji "Sportowe talenty".

Testy sprawnościowe w szkołach
Autor: Getty Images Uczniowie będą zdawali w szkołach dodatkowe testy sprawnościowe

Od tego roku szkolnego w szkołach podstawowych będą co roku odbywały się dodatkowe egzaminy. Dotyczą one... zajęć z wychowania fizycznego. Na mocy zmian prawnych przygotowanych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Ministerstwo Sportu i Nauki, uczniowie klas 4-8 będą co roku musieli zdać testy sprawnościowe. Zmiany obejmą również uczniów szkół ponadpodstawowych.

Warszawska szkoła przygotowuje sie do przyjęcia uczniów na 1 września

Dodatkowe testy w szkołach

Wprowadzenie dodatkowych egzaminów wynika z uruchomienia sekcji "Sportowe talenty". Testy będą miały na uwadze wyłowienie najlepszych uczniów, których potencjał sportowy warto rozwijać, a także zainteresowanie dzieci i nastolatków sportem.

Dodatkowe egzaminy mają również przeciwdziałać otyłości i nadwadze wśród uczniów. Jak wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, około 30 procent dzieci w wieku wczesnoszkolnym i 22 procent młodzieży do 15. roku życia, ma nadwagę. W czasie egzaminów będą gromadzone pomiary wzrostu oraz masy ciała dzieci. Wyniki będą katalogowane w szkołach.

Na czym będą polegały testy?

W czasie testów sprawnościowych dzieci będą musiały sprawdzić się w:

  • skoku w dal z miejsca
  • biegu 10 razy po 5 metrów
  • 20-metrowym biegu wahadłowym
  • desce (inaczej "tank plank").

Czy testy wpłyną na ocenę z WF-u?

Testy sprawnościowe mają być przeprowadzane osobno, poza zajęciami z wychowania fizycznego. Jak twierdzą autorzy pomysłu, nie będą one miały żadnego wpływu na ocenę z przedmiotu. Uczniowie nie powinni się ich w żaden sposób obawiać.

Nauczyciele boją się zmian

Nauczyciele obawiają się dodatkowych testów, ponieważ boją się, że uczniowie nie zareagują na nie entuzjastycznie. Widzą też poważne zagrożenie — dzieci będą musiały podawać pomiary samodzielnie. Nie będą w szkołach ważone ani mierzone, ale jedynie proszone, by powiedziały, jakiego są wzrostu i ile ważą. To rodzi pole do przekłamywania wyników, zwłaszcza wśród nastolatków, którzy mają kompleksy na punkcie swojego wyglądu.

Kiedy odbędą się pierwsze testy sprawnościowe?

Testy sprawnościowe będą realizowane już w tym roku szkolnym. Pierwsze testy mają odbyć się na przełomie marca i kwietnia, a więc na wiosnę 2024 roku. Dopiero po ich przeprowadzeniu będzie można ocenić, czy sekcja "Sportowe talenty" pozwala wyłowić nowych, przyszłych sportowców i czy zwiększa zainteresowanie uczniów aktywnością fizyczną.

Czytaj: Co robić, gdy dziecko ma nadwagę?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza