Robi wszystko, by zmniejszyć stres swoich małych pacjentów. Ten chirurg jest niesamowity

2023-08-31 13:24

Jak traumatycznym przeżyciem dla małego dziecka jest operacja, nie trzeba nikomu tłumaczyć. Chirurg wykonujący zabiegi u małych dzieci znalazł sposób, aby to zmienić. Zamienił moment wejścia na blok operacyjny maluchy we wspaniałą przygodę i zapomniały o strachu.

Doktor Leandro Brandão niosący dzieci w strojach superbohaterów
Autor: kadr/IG@otorrino.leandro Robi wszystko, by zmniejszyć stres swoich małych pacjentów. Ten chirurg jest niesamowity

Każda operacja to dla małego dziecka ogromny stres. Zazwyczaj rodzice nie mogą wejść dalej niż na korytarz bloku operacyjnego, malec czuje się więc opuszczony i przestraszony, a jeśli jest już na tyle duży, by zdać sobie sprawę z tego, co się dzieje, jest przerażony także samym zabiegiem.

Doktor Leandro Brandão to brazylijski otolaryngolog, który przeprowadza wiele operacji laryngologicznych wśród dzieci. Sam jest ojcem dwójki maluchów, więc doskonale wie, co to znaczy lęk dziecka przed szpitalem, brakiem widoku mamy i strachem przez zabiegami medycznymi.

Dlatego od lat stara się, aby jego pacjenci nie odczuwali tylu negatywnych emocji. To co wymyślił, zachwyciło rodziców dzieci i internautów.

Spis treści

  1. Nie mógł znieść łez dzieci i rodziców
  2. W pelerynie na blok operacyjny
  3. Kupił kostiumy i rozdaje je pacjentom

Nie mógł znieść łez dzieci i rodziców

Doktor Leandro Brandão od 14 lat jest otolaryngologiem. Specjalizuje się w chirurgii dziecięcej i od początku pracy zawodowej mocno przeżywał moment, w którym musiał zabrać małego pacjenta z ramion rodziców i odprowadzić na blok operacyjny, do którego osoby postronne nie mają wstępu. Płacz, krzyk i łzy (zarówno dorosłych, jaki maluchów), które widać na końcu nagrania umieszczonego przez specjalistę na jego instagramie, to była dla niego trudna do zniesienia codzienność.

Jako ojciec dwójki dzieci wpadł na genialny pomysł, dzięki któremu rozstanie z rodzicami i droga na blok operacyjny stała się dla małych pacjentów fantastyczną przygodą.

Czytaj również: Pobyt z dzieckiem w szpitalu: jakie prawa ma rodzic?

Codziennie ratują życie dzieci. Pediatrzy z SORu mówią, na co nie pozwalają własnym pociechom

W pelerynie na blok operacyjny

Doktor Brandão opowiada im historie superbohaterów, którzy mają wyjątkowe moce i niczego się nie boją, po czym zakłada im kostiumy - peleryny i maski Batmana czy Ironmana. Jak pokazuje na filmie, w swoim gabinecie ma kilkanaście rożnego rodzaju przebrań superbohaterów, które na chwilę zakrywają fizelinową koszulę do operacji. Kostiumy pomagają maluchom przemienić się w ulubioną postać i uwierzyć, że są odważni i dzielni jak ona.

Aby uatrakcyjnić zabawę, lekarz często chwyta dzieci na ręce i unosi je do góry, udając, że lecą w powietrzu na salę operacyjną. Śmiech dzieciaków i ich radosne okrzyki wywołują uśmiechy na twarzach pielęgniarek i personelu szpitala. "Wiara, że robię wszystko, co najlepsze dla moich pacjentów daje mi siłę, by dalej to robić" - mówi Brandão w rozmowie dla aleteia.org. - „To, co mnie porusza, to możliwość uczynienia wizyty u lekarza, badania, a nawet operacji wydarzeniem mniej traumatycznym” – powiedział lekarz Leandro Brandão Guimarães.

Kupił kostiumy i rozdaje je pacjentom

Jak twierdzi pomysłowy otolaryngolog, testował kilka sposobów na to, jak zapobiec łzom w czasie rozstania dziecka z rodzicami, ale nie zawsze mu się to udawało. Kostiumy superbohaterów sprawdziły się zdecydowanie najlepiej.

„Przeszukałem internet i znalazłem osobę, która uszyła te kostiumy w przystępnej cenie, żebym mógł je kupić i dawać dzieciom, bez konieczności proszenia o ich późniejszy zwrot. To bardzo pomogło, a pacjenci mogą lepiej się bawić – cytuje lekarza portal aleteia.org. - Rodzice pozostają na zewnątrz, zaskoczeni, jak dziecko radośnie wchodzi na oddział. Nie cierpią tak bardzo i nie myślą, że zabieram im właśnie ich najcenniejszy skarb” – odpowiada lekarz.