Często podnosisz głos na dziecko? To może być wina smartfona - pokazują nowe badania

2022-09-16 8:29

Smartfony, tablety i inne urządzenia sprawiły, że niekiedy nie możemy się od nich oderwać. Są częścią naszej pracy i całego życia. Kto bowiem nie czuje się bez telefonu, jak bez ręki, gdy zapomni go ze sobą zabrać? Najnowsze badania pokazują jednak, że rodzice, którzy zbyt długo korzystają z telefonu, częściej krzyczą na dzieci.

Rodzice z telefonem w ręku, a dziecko bawi się samo
Autor: Getty Images Zbyt długie korzystanie z telefonu może mieć negatywny wpływ na relacje rodziców z dziećmi

Rodzice, jak wszyscy, korzystają ze swoich smartfonów i tabletów w celach służbowych, ale również dla rozrywki.

Ważne jest jednak, aby nie przekroczyć pewnej granicy. Gdy telefon niemal przez cały czas gości w naszych dłoniach, warto się zastanowić, czy jest to niezbędne.

Najnowsze badania pokazały, kiedy najczęściej sięgamy po telefon komórkowy i jaki to ma wpływ na relacje z naszymi dziećmi.

Czytaj również: Jak nauczyć dzieci mądrego korzystania z elektroniki? 5 najważniejszych zasad

Najczęstsze błędy wychowawcze, które popełniają rodzice

Coraz więcej czasu przed ekranem telefonu

Naukowcy z Uniwersytetu Waterloo rozpoczęli swoje badanie na początku pandemii. W tym okresie rodzice znacznie więcej czasu zaczęli spędzać na urządzeniach cyfrowych. Miało to związek nie tylko z opieką nad dziećmi, ale również z pracą zdalną.

Celem badania było wychwycenie złych nawyków i ich wpływ na funkcjonowanie rodziny.

W badaniu wzięło udział 549 rodziców z co najmniej dwójką dzieci w wieku od 5 do 18 lat. Badano poziom stresu, czas korzystania z technologii, funkcjonowanie rodziny, jak i praktyki wychowawcze, które stosowano w rodzinie.

Czas przed ekranem a rodzina

Wyniki badań pokazały, że rodzice, którzy mieli wyższy poziom stresu i niepokoju psychicznego, znacznie więcej czasu spędzali przed ekranem swojego telefonu. Częściej też sięgali po niego, gdy chcieli się uspokoić i zrelaksować.

Dodatkowo rodzice, którzy  bardziej byli przywiązani do swoich urządzeń mobilnych, częściej krzyczeli na swoje dzieci i narzekali na ich zachowanie. Byli również mniej obecni w życiu podopiecznych, bo częściej wycofywali się do świata cyfrowego.

Badacze ustalili również, że rodzice, którzy byli mniej zestresowani, rzadziej sięgali po telefon i inne urządzenia. Częściej wykorzystywali najnowszą technologię, aby utrzymać kontakty społeczne z rodziną.

Przedmiotem badania nie było sprawdzenie, z jakich dokładnie aplikacji korzystali rodzice.

Odłóżmy czasem nasze telefony

Telefon jest częścią naszego życia, bo wielu nie wyobraża sobie bez niego swojej pracy. Warto jednak wyciągnąć wnioski z powyższych badań.

Jeżeli czujemy się zestresowani i zmęczeni, zastanówmy się, jak możemy to zmienić. Telefon nie jest, jak pokazują badania, najlepszym doradcą na poprawę nastroju. Wręcz może negatywnie wpłynąć na relacje w naszej rodzinie.

Może być pomocny, ale tylko jeżeli będziemy z niego rozsądnie korzystać. Zwróćmy także uwagę, czy swoim zachowaniem i wieloma godzinami spędzonymi przed ekranem, nie dajemy złego przykładu naszym dzieciom.

Oderwijmy się czasami od telefonów i spędźmy ze sobą więcej czasu w realnym świecie. Dzięki temu nawiążemy bliższe relacje z rodziną.

Zobacz również: Odłóż telefon - może wpływać negatywnie na twoją ciążę

Nasi Partnerzy polecają