Odłóż telefon - może wpływać negatywnie na twoją ciążę

2022-02-18 12:50

Korzystasz ze smartfona? Oczywiście, jak każdy w dzisiejszych czasach. Ale jeśli oczekujesz dziecka, ogranicz dzwonienie i skrolowanie wiadomości do minimum. Naukowcy są pewnie, że telefony komórkowe nie są całkowicie bezpieczne dla ciąży.

Smartfony mogą wpływać negatywnie na ciążę - wiedziałaś o tym?
Autor: Getty images Smartfony mogą wpływać negatywnie na ciążę - wiedziałaś o tym?

Lekarz od dawna zastanawiają się nad wpływem urządzeń elektronicznych na zdrowie człowieka. Ponieważ są to stosunkowo nowe technologie, dlatego badania nad ich długofalowym działaniem na organizm nie są znane. Ostatnie miesiące, a nawet już lata izolacji sprawiły, że częściej niż dotąd sięgaliśmy po smartfony i komputery, dlatego badacze postanowili się przyjrzeć działaniu fal emitowanych przez telefony na kobiety oczekujące dziecka. Ich odkrycia dają do myślenia.

Spis treści

  1. Szkodliwe promieniowanie z telefonu
  2. Czy fale mają wpływ na dziecko?
  3. Odłóż telefon choć na chwilę
Lampy w chodniku uratują wpatrzonych w telefon

Szkodliwe promieniowanie z telefonu

Smartfony i innych urządzenia elektroniczne emitują szkodliwe, niejonizujące promieniowanie o wysokiej częstotliwości w zakresie od 100 kHz do 300 GHz. Wiadomo, że promieniowanie to może przenikać do tkanek płodu, dlatego naukowcy chcieli sprawdzić, czy nie wpływa to kondycję nienarodzonego dziecka.

Badacze wzięli pod lupę wszystkie opublikowane w ciągu ostatnich lat artykuły naukowe i wyniki badań dotyczące skutków promieniowania elektromagnetycznego wywołanego przez smartfony u kobiet w ciąży i dzieci, ale także u zwierząt (wiele obserwacji prowadzonych jest na zwierzętach).

Czy fale mają wpływ na dziecko?

Na ich podstawie wykazali, że badane kobiety w ciąży narażone na wysokie poziomy promieniowania EMF miały podwyższony poziom hormonu TSH wiec częściej dochodziło u nich do poronienia lub przedwczesnego porodu oraz porodów dzieci z niską masą urodzeniową.

U noworodków mam poddawanych w okresie płodowym działaniu promieniowania zaobserwowano większe wahania temperatury, zmiany w rytmie serca, zaburzony rozwój układu nerwowego, mniejszy obwód głowy i klatki piersiowej, nadpobudliwość oraz problemy z nauką mowy w późniejszych miesiącach życia.

Czytaj również: Jak odciągnąć dziecko od komputera i tabletu?

Prawa i przywileje ciężarnej pracującej na etacie. Sprawdź, jakie prawa ci przysługują

Odłóż telefon choć na chwilę

To oczywiście tylko badania robione na grupie kobiet, które na dodatek nie pokazują, ile czasu testowane kobiety spędzały z komórką w ręku ani jak nowoczesne były ich smartfony (im starsze, tym mniej bezpieczne). Ale mimo to wyniki dają do myślenia.

Może więc lepiej ograniczyć kontakt z promieniowaniem w okresie oczekiwania na dziecko, aby zmniejszyć jego negatywny wpływ na twoje samopoczucie i na zdrowie maluszka?

Warto spróbować, zanim badacze zrobią kolejne testy, które być może doprowadzą do odkrycia, jak zapewnić bezpieczeństwa kobietom i dzieciom rodzącym się w czasach smartfonów.