Rodzice, łapcie się za portfel. Tyle średnio wydamy na korepetycje dla dzieci

2023-08-31 12:47

Dawniej z korepetycji korzystali nieliczni uczniowie, słabsi z danego przedmiotu. Zajęcia dodatkowe dotyczyły zazwyczaj języków obcych, a dalsze zainteresowania rozszerzało niewielu uczniów i to dość często w ramach bezpłatnych zajęć szkolnych. Dziś, według najnowszych badań, rodzice wydadzą nawet 4 tysiące złotych na jedno dziecko.

korepetycje dla dzieci
Autor: Getty Images Ile wydamy na korepetycje dla dzieci w tym roku szkolnym?

Według raportu "Portfel Własny: edukacja przyszłości" coraz więcej rodziców za normę uznaje zapisywanie dzieci na korepetycje i zajęcia dodatkowe. Na te cele, w roku szkolnym 2023/24 wydamy bardzo dużo. Badania pokazują, że polscy rodzice są przygotowani by wydać od 1 do nawet 4 tysięcy złotych na jedno dziecko. 

Dowiedz się: "Portfel Własny: edukacja przyszłości"

M jak mama: Nauka chodzenia

Przeczytaj: Czy zatrudnianie pomocy do odrabiania lekcji ma sens?

To z tych przedmiotów douczają się dzieci

Wśród przedmiotów, z których wiedza poszerzana będzie na zajęciach dodatkowych, od lat króluje język angielski. Na zajęcia z angielskiego lub innego języka obcego uczęszczać ma aż 83 proc. dzieci. Taka tendencja nikogo współcześnie nie dziwi. Każdy wie, że języki obce są niezbędne, niezależnie od przyszłego zawodu dziecka.

Coraz więcej rodziców jednak decyduje się, by zapisać swoje pociechy na korepetycje z matematyki. W nadchodzącym roku szkolnym ma na nie chodzić aż 57 proc. uczniów spośród ankietowanych rodzin. Na trzecim miejscu wśród przedmiotów z których będą dokształcać się uczniowie jest fizyka - tu zajęcia dodatkowe czekają około 19 proc. młodzieży. Na czwartym miejscu jest język polski, a na piątym chemia, na które zapisanych ma zostać kolejno 9 proc. i 6 proc. uczniów. 

Jak obniżyć koszta korepetycji?

Choć ceny korepetycji są wysokie, stawka za godzinę, w dużej mierze zależy od tego, czy wybierzemy wykwalifikowanych nauczycieli, czy studentów. U tych drugich, koszt za godzinę douczania jest o wiele niższy, a wcale nie musi oznaczać, że efekty będą gorsze. Dużo tańsze są też zajęcia grupowe od indywidualnych. 

Dowiedz się: Kiedy zacząć uczyć dziecko języków obcych? Jak to robić dobrze?