7-miesięczne dziecko trafiło na OIOM z objawami zatrucia. Powód: rodzice przesadzili z witaminami

2022-09-14 12:56

Niemieckie media szeroko rozpisują się o przypadku 7-miesięcznego niemowlęcia z Berlina, które w wyniku przedawkowania witaminy D trafiło na oddział intensywnej terapii z diagnozą zatrucia. Po rozmowie z jego rodzicami okazało się, że dziecko przez kilka miesięcy otrzymywało 80-krotność zalecanej dziennej dawki leku.

Rodzice przedawkowali witaminę D u 7-miesięcznego niemowlęcia. Dziecko trafiło na OIOM
Autor: Getty images Rodzice przedawkowali witaminę D u 7-miesięcznego niemowlęcia. Dziecko trafiło na OIOM

Do sprawy postanowiła odnieść się Komisja ds. Leków Niemieckiego Towarzystwa Lekarskiego (AkdÄ). Jak czytamy w jej komunikacje dziecko trafiło na OIOM z powodu utraty wagi (-7 proc. w ciągu trzech tygodni), odwodnienia i zaburzeń świadomości. W USG stwierdzono wyraźne zaburzenia elektrolitowe – dziecko miało podwyższony poziom potasu i wapnia oraz zaniżony poziom sodu. Stwierdzono także wapnicę nerek II stopnia.

Przeczytaj także: Ile witaminy D3 dla niemowlaka?

Witamina D3 - dlaczego jest tak ważna dla organizmu?

80-krotność zalecanej dziennej dawki

W rozmowie z medykami rodzice niemowlęcia przyznali, że ich dziecko początkowo dostawało zaleconą przez lekarza profilaktyczną dawkę witaminy D w wysokości 500 IU/d (12,5 µg/d). Jednak przez około 5 miesięcy, za namową przyjaciół, przeszli na wysoce skoncentrowany suplement diety zawierający witaminę D, który kupowali przez Internet.

Ich dziecko otrzymywało codziennie około 40 kropli witaminy D, czyli około 40 000 IU lub 1000 µg. Odpowiada to 80-krotności dawki witaminy D przewidzianej w profilaktyce u tak małych dzieci. U niemowlęcia postawiono diagnozę ciężkiego przewlekłego zatrucia witaminą D z hiperkalcemią i wapnicą nerek.

Podawanie witaminy D zostało całkowicie przerwane, a dziecko zostało objęte kompleksowym leczeniem. Oprócz odpowiednich leków w warunkach ambulatoryjnych, zastosowano także dietę niskowapniową. W wyniku terapii poziomy elektrolitów powoli zaczęły wracać do normy.

Witamina D w profilaktyce niemowląt

Podawanie dzieciom witaminy D już od dnia narodzin jest bardzo ważne. Witamina D pomaga utrzymać fizjologiczne stężenie wapnia i zdrowia kości. Zapobiega krzywicy. W Polsce w przypadku niemowląt specjaliści rekomendują następujące dawki witaminy D:

  • dziecko w wieku 0–6 miesięcy - 400 IU (10 μg) na dobę bez względu na sposób karmienia,
  • dziecko w wieku 7–12 miesięcy - 400–600 IU (10–15 μg) na dobę, w zależności od podaży tej witaminy w diecie. Należy więc zliczać, ile witaminy D dziecko zjada (w mleku modyfikowanym, rybach itp.), a resztę zapotrzebowania uzupełniać suplementem.

Specjaliści określili też maksymalną dopuszczalną dawkę witaminy D dla noworodków i niemowląt - wnosi ona 1000 IU (25 μg) na dobę.

Zarówno niedobór witaminy D jak i jej nadmiar może mieć poważne konsekwencje. Długotrwałe przedawkowanie witaminy D3 może prowadzić do hiperkalcemii i potencjalnie zagrażać życiu. Może to powodować złogi wapnia w naczyniach i tkankach, zwłaszcza w nerkach. Objawy mogą być niespecyficzne (np. objawy żołądkowo-jelitowe, odwodnienie, ból głowy, ból mięśni i stawów, zaburzenia świadomości i arytmia serca).

Przeczytaj: Do kiedy podawać witaminę D3 niemowlakowi? Czy suplementacja zależy od pory roku?

Źródło: AkdÄ