Rusza kampania "Ciąża i pasy" - eksperci podpowiadają, jak zapinać pasy w ciąży

2021-08-20 14:54

W Polsce niezapinanie pasów w widocznej ciąży jest możliwe, ale jak przekonują eksperci - niebezpieczne dla zdrowia i życia kobiety i dziecka. Większość krajów europejskich stanowczo tego zabrania.

Kampania Ciąża i pasy
Autor: Getty images Rusza kampania "Ciąża i pasy"

- W tej chwili w Europie tylko Bułgaria, Grecja, Rumunia, Włochy i Polska pozwalają kobietom w ciąży nie zapinać pasów bezpieczeństwa - tłumaczy Paweł Kurpiewski, biomechanik zderzeń z Centrum Bezpieczeństwa fotelik.info. - Wszystkie inne kraje zniosły już ten tragiczny w skutkach przepis, gdy badania przeprowadzone już w 1995 roku, udowodniły, że pasy bezpieczeństwa nie zagrażają kobietom w ciąży, a wręcz ratują im życie podczas wypadku.

Centrum Bezpieczeństwa fotelik.info od 24 do 27 sierpnia 2021 roku przeprowadzi kampanię "Ciąża i pasy", podczas której będzie uczyć mamy w widocznej ciąży, jak prawidłowo zapinać pasy bezpieczeństwa w stanie błogosławionym.

Czytaj także: Jak bezpiecznie podróżować autem w ciąży? Wywiad z ekspertem

Czy ból podbrzusza w ciąży jest powodem do zmartwień?

Kampania "Ciąża i pasy" w Warszawie

Podczas kampanii "Ciąża i pasy" przyszłe mamy są uczone przez kilkudziesięcioosobowy zespół specjalistów, jak prawidłowo zapinać pasy w stanie błogosławionym i na co zwracać uwagę przy ich prowadzeniu po ciele. Podczas ostatnich miesięcy bezpłatne szkolenie przeszło kilkadziesiąt osób, wśród nich instruktorzy szkół rodzenia, pielęgniarki, dziennikarze, sprzedawcy fotelików, a przede wszystkim kobiety w ciąży.

Przez trzy dni od 24 sierpnia do 27 sierpnia (od 12:00 do 15:00) w Przetestuj – Wózek przy ul. Pryzmatów 30 w Warszawie, eksperci Fotelik.info poprowadzą bezpłatne warsztaty dla kobiet w ciąży oraz dziennikarzy.

Pokażą m.in. jak ustawić poprawnie fotel w samochodzie, jak poprawnie przeprowadzić i jak regulować pasy bezpieczeństwa; w jakiej odległości od kierownicy i poduszek powietrznych powinna siedzieć kobieta w ciąży czy jak wyregulować zagłówek. Wydarzenie odbędzie się w ramach Festiwalu wózków biegowych w PRZETESTUJ WÓZEK.

"Czasem prawidłowe poprowadzenie pasa bezpieczeństwa jest niemożliwe i wtedy może zajść konieczność użycia specjalnego adaptera. W takich wypadkach również będziemy uczyć go montować. Natomiast należy podkreślić, że adaptery do pasów dla kobiet w ciąży nie są standardem, a wyjątkiem. I nie każda kobieta powinna z nich korzystać"

- podkreśla Paweł Kurpiewski, biomechanik zderzeń.

Prawidłowo zapięte pasy bezpieczeństwa, jak sama ich nazwa wskazuje służą do tego, by zapewnić maksymalne bezpieczeństwo podczas jazdy samochodem.

Klucz tkwi w poprawnym użyciu pasów - tzn. prawidłowym przeprowadzeniu pasa biodrowego poniżej kolców biodrowych przednich górnych oraz pasa barkowego pomiędzy piersiami i przez środek ramienia.

Sonda
Czy zapinasz pasy bezpieczeństwa wsiadając do auta?