500+ "po nowemu" jednak nie dla wszystkich? Rzecznik PiS wyjaśnia

2022-10-10 13:05

W ostatnim tygodniu gorąco było o ewentualnych zmianach w programie Rodzina 500+. Po wypowiedzi wiceministra finansów pojawiło się pytanie, czy świadczenie wychowawcze ponownie będzie przyznawane po uwzględnieniu kryterium dochodowego. Do tych doniesień medialnych odniósł się niedawno rzecznik Prawa i Sprawiedliwości, a także sam premier.

Mama z dzieckiem w wózku na spacerze
Autor: Getti Images Rzecznik Prawa i Sprawiedliwości odniósł się do doniesień medialnych dotyczących zmian w programie 500+

Zaledwie w zeszłym tygodniu informowaliśmy, że w wywiadzie dla Gazeta.pl wiceminister finansów Artur Soboń poinformował, że brany jest pod uwagę wariant wprowadzenia kryterium dochodowego w świadczeniu wychowawczym, czyli tzw. 500+.

Takie rozwiązanie miałoby na celu zmniejszenie wydatków z budżetu państwa.

Głos w tej sprawie dla Polskiej Agencji Prasowej zabrał rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Radosław Fogiel.

Pytanie o ponowne wprowadzenie progu dochodowego otrzymał na konferencji również premier Mateusz Morawiecki.

Zobacz także: 500 plus z progiem dochodowym? Deklaracja wiceministra finansów nie spodoba się rodzicom

Express Biedrzyckiej - Paweł Zalewski: Trzeba ograniczyć 500+

Czy będą zmiany w przyznawaniu 500+?

Rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Radosław Fogiel zaznacza, że nie ma żadnych planów jakichkolwiek zmian w programie Rodzina 500+.

Dodał również, że świadczenie wychowawcze to program, którego jego rząd zawsze będzie bronił przed wszelkimi zmianami. Uspokoił, że kwoty świadczeń nie zostaną, ani zmniejszone, ani zlikwidowane.

—  Będzie wypłacane tak, jak jest wypłacane i będziemy go bronić — podkreślił.

Na czwartkowej konferencji dziennikarze próbowali dopytać również premiera, co sądzi o ponownym wprowadzeniu kryterium dochodowego do świadczenia 500+ dla rodzin.

— Nie ma żadnych takich planów ograniczenia 500 plus — zapewnił Morawiecki.

Budżet na 2023 rok

Ministerstwo Finansów również odniosło się do wcześniejszych doniesień.

— Ministerstwo Finansów nie prowadzi prac nad zmianami w zasadach funkcjonowania programów socjalnych, w tym m.in. w rządowym programie Rodzina 500 plus — poinformował resort.

Przypomniano również, że 28 września został przyjęty przez Radę Ministrów projekt ustawy budżetowej na 2023 rok. Zabezpieczono w nim środki  finansowe na kluczowe programy społeczne z zakresu wspierania  rodziny w tym program „Rodzina 500 plus”, „Dobry Start”, ale również rodzinny kapitał opiekuńczy (RKO).

500+ bez kryterium dochodowego

Przypominamy, że kryterium dochodowe w sprawie przyznawania świadczenia wychowawczego zostało zniesione od 1 lipca 2019 roku. Od tego czasu świadczenie 500+ przysługuje na każde dziecko do ukończenia 18 roku życia, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę.

Zgodnie z najnowszymi zmianami od 1 stycznia 2022 roku zmieniły się jedynie zasady naboru wniosków. Według najnowszych zasad obsługą przyjmowania, rozpatrywania i wypłatą świadczenia zajmuje się teraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Warto tu podkreślić, że wnioski można składać jedynie drogą elektroniczną za pomocą platformy PUE ZUS, Emp@tia oraz przez bankowość elektroniczną.

Wypłaty odbywają się na wskazane we wniosku konto bankowe.

Zobacz także: Kiedy przelew 500 plus w tym miesiącu? Sprawdź termin, który wyznaczył ci ZUS

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza