Seks w ciąży to "dobre przygotowanie do porodu". Położna wyjaśnia, co dzieje się z ciałem kobiety

2022-10-10 11:24

Nie ma chyba przyszłych rodziców, którym przez myśl choć raz nie przeszedłby niepokój o to, czy ich seks nie zaszkodzi dziecku. Lekarze od lat są zdania, że w zdrowej ciąży takie ryzyko nie istnieje. Co więcej, seks może stanowić swego rodzaju trening do porodu. Na czym on polega?

seks w ciąży
Autor: Getty Images Seks w ciąży to dobre przygotowanie do porodu

O seksie w ciąży w swoich mediach społecznościowych opowiadała znana położna, Izabela Dembińska. Zdaniem ekspertki, która swoje rady popiera licznymi badaniami medycznymi, seks w zdrowej ciąży jest bardzo dobrym przygotowaniem do porodu naturalnego. Działa pozytywnie na wiele czynników, które wpływają na poród. Chodzi o takie kwestie, jak hormony porodowe, czy przygotowanie krocza. Wygląda na to, że łatwo można połączyć przyjemne z pożytecznym. 

Dowiedz się: Masz obawy przed uprawianiem seksu w ciąży? Zobacz, dlaczego powinnaś je porzucić!

M jak mama: Skąd biorą się wahania nastrojów w ciąży?

Dowiedz się: Seks w ciąży – czego unikać, a co jest kategorycznie zabronione

Seks w ciąży = wysoki poziom oksytocyny

Jedną z kluczowych kwestii dla przebiegu porodu naturalnego są hormony. Chodzi głównie o oksytocynę - hormon przywiązania, bliskości, ale też... orgazmu. 

Jego poziomy naturalnie wzrastają w organizmie, gdy czujemy się bezpiecznie w otoczeniu bliskich i zaufanych osób. Jest też hormonem orgazmu, skurczy porodowych, odpowiada za skurcze łożyskowe i połogowe, wypływ pokarmu z piersi i więź z noworodkiem, zwłaszcza w kontakcie skóra do skóry - tłumaczy położna Izabela. 

Uprawianie seksu w ciąży pobudza produkcję oksytocyny, której poziom wzrasta stopniowo podczas ciąży i porodu fizjologicznego, po to by sprzyjać skurczom macicy i postępowi porodu. Bez oksytocyny naturalnej, rodzącym podawana jest ta syntetyczna, której działanie jest jednak o wiele słabsze.

Infuzje syntetycznej oksytocyny nie wywołują takich samych korzystnych efektów w mózgu jak endogenna oksytocyna uwalniana podczas fizjologicznego porodu i połogu, gdyż oksytocyna z krążenia nie przechodzi przez barierę krew-mózg. Poród z syntetyczną infuzją nie odtwarza w pełni adaptacyjnych efektów fizjologicznego porodu. Przytulajcie się jak najwięcej, by zadbać o najwyższe poziomy oksytocyny - wyjaśnia i radzi położna Dembińska. 

Trening dla krocza i nie tylko...

Na tym nie koniec korzyści płynących z uprawiania seksu w ciąży. Organizm kobiety przygotowuje się do porodu podczas jego uprawiania, także na inne sposoby:

Seks w ciąży to dobre przygotowanie do porodu też w kontekście pracy miednicy i mięśni dna miednicy, krocza i oddechu, a wydzielające się endorfiny działają dobrze na matkę i dziecko - opisuje położna.

Eksperci zaznaczają, że choć orgazmy, zwłaszcza w końcowym etapie ciąży mogą pobudzać skurcze Braxtona Hicksa, to są to jedynie skurcze ćwiczebne i nie dowiedziono, by w zdrowych ciążach seks mógł spowodować wcześniejszy poród. Warto więc podchodzić do seksu z radością i bez niepokoju. Jeśli jednak sprawia on w tym stanie ból lub dyskomfort, pomóc może konsultacja z lekarzem prowadzącym ciążę lub z fizjoterapeutą uroginekologicznym.

Przeczytaj też: Co chciałabyś wiedzieć o seksie w ciąży, ale boisz się zapytać?