Skończ z rodzinnymi kłótniami. Eksperci odkryli jeden prosty sposób

2022-10-13 16:24

Naukowcy od lat alarmują, że przewlekły stres zwiększa ryzyko chorób serca i udaru mózgu. Ostatnie badania pokazują, że w łatwy i bardzo przyjemny sposób możemy nie tylko się odstresować, ale jednocześnie wzmocnić relacje rodzinne.

Rodzina przy stole
Autor: Getti Images Skończ z rodzinnymi napięciami i wzmocnij relacje. Eksperci odkryli jeden prosty sposób

Globalne stowarzyszenie na rzecz dłuższego i zdrowszego życia American Heart Association ujawniło wyniki najnowszych badań dotyczących zmniejszenia codziennego stresu i poprawy relacji rodzinnych. Okazało się, że jest na to prosty przepis. Mało tego - ponad 91% wszystkich przebadanych osób zadeklarowało, że sposób ten jest skuteczny i chcieliby częściej tak spędzać czas.

Wystarczy usiąść do wspólnego posiłku.

Zobacz także: Nerwy mogą zaszkodzić ciąży — co czuje dziecko w brzuchu, gdy mama się stresuje?

W formie - Dieta łagodząca stres

Jesteśmy coraz bardziej zestresowani

Badacze z American Heart Association we wrześniu tego roku przeprowadzili ankiety na 1000 dorosłych Amerykanów.

Wynika z nich, że coraz więcej osób cierpi z powodu stresu. Aż 65% dorosłych zadeklarowało, że są w pewnym stopniu zestresowani, a 27% uważa, że jest bardzo zestresowana.

Niemal 70% ankietowanych uważa, że czuliby się bardziej odprężeni, gdyby mieli możliwość zrobienia przerwy i zjedzenia posiłku ze współpracownikami.

Wspólne posiłki zmniejszają stres

Po przeprowadzeniu badania i włączeniu rytuału regularnego spożywania posiłków wspólnie z najbliższymi, przyjaciółmi i rodziną, wyniki okazały się jednoznaczne.

Niemal wszyscy, bo aż 91%, zgłosiło, że w ich rodzinie było mniej napięć i stresu, gdy regularnie zasiadali do wspólnej kolacji.

Aż 84% z ankietowanych zadeklarowało, że będzie częściej siadać do wspólnych posiłków z najbliższymi.

Zastępca dyrektora kardiologii prewencyjnej w szpitalu Johns Hopkins i wolontariuszka American Heart Association, Erin Michos powiedziała, że wspólne jedzenie nie tylko zmniejsza stres, ale również podnosi samoocenę i poprawia więzi społeczne. Jest to szczególnie ważne dla dzieci, które potrzebują tego czasu z najbliższymi.

Wyniki badań pokazały coś jeszcze

Spośród ankietowanych, aż 67% osób dodatkowo stwierdziło, że dzielenie się posiłkiem przypomniało im, jak istotne jest łączenie się w ten sposób z drugim człowiekiem.

54% stwierdziło zaś, że dzięki temu przypomnieli sobie, że warto zwolnić, zatrzymać się na chwilę i zrobić sobie przerwę. Jest to szczególnie ważne, gdy rozpędzeni w codziennych obowiązkach nie znajdujemy czasu na nic innego.

Zdrowsze wybory

Badania pokazały również, że 59% ankietowanych jest skłonnych dokonywać zdrowszych wyborów żywieniowych, gdy nie jedzą w samotności, ale wspólnie z najbliższymi.

Jednocześnie przyznają, że niekiedy trudno jest dostosować harmonogram całej rodziny, aby mieli taką możliwość.

Michos zdaje sobie sprawę, że nie zawsze jest to łatwe, jednak podobnie, jak w przypadku wdrążania zdrowych nawyków, warto zacząć od małych kroków.

— Wyznacz sobie cel, aby zebrać przyjaciół, rodzinę lub współpracowników na jeszcze jeden wspólny posiłek każdego tygodnia — podpowiada.

Daje również pomysł, aby zastanowić się, czy z braku innych możliwości nie spróbować zasiadania do wspólnego posiłku również na odległość. Najnowsza technologia pozwala na łączenie się za pośrednictwem telefonów lub komputerów.

Zobacz także: Niepokojące badania. Dzieci zaczynające naukę w przedszkolu są zestresowane

Źródło: medicalxpress.com