Spędziła tak upalny dzień z noworodkiem. Teraz ostrzega innych rodziców "Byłam przerażona"

2023-07-20 13:18

Mama z pięciotygodniową córeczką na rękach spędziły w ten sposób upalny dzień. Po południu kobieta zauważyła na twarzy zmiany, które ją zaniepokoiły. Teraz ostrzega innych rodziców.

Dziecko na plaży
Autor: Getti Images Spędziła tak upalny dzień z noworodkiem. Teraz ostrzega innych rodziców "Byłam przerażona"

Kasey Schwartz z miasteczka Midwest w Stanach Zjednoczonych spędziła ze swoją córeczką kilka godzin przy basenie pod parasolem. Po południu zauważyła niepokojące zmiany na twarzy 5-tygodniowej dziewczynki. To nie było jej pierwsze dziecko, ale nie zdawała sobie sprawy, że przebywanie w cieniu w słoneczny dzień może doprowadzić do czegoś takiego.

Poczuła się okropnie i była przerażona, że do tego doprowadziła. Opowiadając swoją historię portalowi thesun.co.uk, przestrzega innych rodziców.

Zobacz także: Wakacje z dzieckiem nad morzem. Jak zadbać o bezpieczeństwo nad wodą?

Krzysztof Ibisz z malutkim synkiem nad morzem

„Byłam przerażona”

Kasey wraz z rodziną odwiedziła tego dnia znajomych i świetnie się bawili. Dziewczynka szybko też zasnęła z mamą na zacienionym leżaku  przy basenie.

Po południu zauważyła na twarzy dziewczynki mocne zaczerwienienia, w miarę upływu czasu stawały się one jeszcze bardziej intensywne. Spanikowała. Szybko zadzwoniła do pediatry, informując, że noworodek jest poparzony słońcem, choć nie przebywał bezpośrednio na słońcu.

- Byłam przerażona. Czułam się okropnie i nie miałam pojęcia, jak to się stało – wyznała w rozmowie z portalem.

„Powinnam zapewnić bezpieczeństwo"

Lekarz wyjaśnił kobiecie, że szkodliwe promienie odbijały się od wody z basenu i padały na twarz noworodka. Tak musiało dojść do tak silnym poparzeń.

- Jestem mamą tego dziecka i powinnam zapewnić bezpieczeństwo – wyznała.

Przyznała, że przez cały czas spędzony na świeżym powietrzu, nie przyszło jej do głowy, że coś takiego w ogóle jest możliwe.

Lekarz poinformował kobietę, że dziecko trzeba obserwować, sprawdzać, czy nie dostanie gorączki i chronić przed odwodnieniem. Na szczęście poza zaczerwienieniem i łuszczącą się skórą, dziewczynka nie uskarżała się na inne dolegliwości.

Groźne promienie

Mama przestrzega innych, opowiadając o swoim błędzie. Specjaliści również podkreślają, że siedząc przy basenie, na plaży lub przy innym zbiorniku z wodą, szkodliwe promienie mogą się od niej odbijać. To samo dotyczy jasnego piasku i płytek betonowych. Odbijające się od nich promienie słoneczne mogą doprowadzić do poparzeń, nawet gdy przebywa się w cieniu parasola.

Niezbędna jest ochrona delikatnej skóry niemowląt i dzieci przed promieniami UV w postaci odpowiedniego nakrycia głowy i filtrów SPF50 przeznaczonych dla najmłodszych.

Chroń dziecko podczas upałów

Niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia nigdy nie powinny być narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Ze starszymi dziećmi również lepiej zostać w domu w godzinach 11:00 – 15:00. Dodatkowo należy dbać o nawodnienie i ochładzać dzieci na przykład w brodziku lub podczas kąpieli w wannie.

Źródło: thesun.co.uk

Czytaj także: 10 zasad bezpieczeństwa, których trzeba przestrzegać z dzieckiem na plaży i nad wodą