Spowiedź święta nie dla dzieci? Zakaz popierany przez polską europosłankę

2024-04-26 14:39

Spowiedź jest ważnym elementem wiary katolickiej. Ostatnio jednak coraz częściej się słyszy, że nie jest to odpowiedni sakrament dla dzieci. Podkreślane jest, że najmłodsi nie rozumieją do końca jej idei. Europosłanka Danuta Hübner wypowiedziała się o tym pomyśle.

Spowiedź święta nie dla dzieci? Zakaz popierany przez polską europosłankę
Autor: fot. Getty Images Spowiedź święta nie dla dzieci? Zakaz popierany przez polską europosłankę

Zakaz dopuszczania dzieci do komunii świętej? Dyskusja trwa

Dzieci w wieku około 9 lat przystępują do pierwszej Komunii Świętej według zasad Kościoła katolickiego. Oznacza to również, że w tym wieku po raz pierwszy podejdą do spowiedzi świętej. Coraz częściej jednak słyszy się krytykę, jeśli chodzi o wysyłanie najmłodszych do wyznania swoich grzechów. Przeciwnicy uważają, że wysłanie maluchów, by zdradziły swoje złe uczynki dużo starszemu mężczyźnie, jest po prostu nieodpowiednie. Dodatkowo większość dzieci nie do końca rozumie, na czym polega dokładnie ten akt. A wyznawanie wstydliwych dla nich kwestii może być mocno stresujące. 

Nie można również zapomnieć o coraz większej liczbie rodziców, którzy za pomocą mediów społecznościowych dzielą się tym, jak ich pociechy zostały potraktowane przez księdza w konfesjonale. Pojawiły się posty mówiące o tym, że duchowny podnosił głos na ich pociechy lub pytał o nieodpowiednie rzeczy, jak na przykład o współżycie. Są to kwestie często przez dzieci niezrozumiane i pozostawiające później gorzki posmak nie tylko w ustach rodziców, ale również maluchów. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób twierdzi, że akt spowiedzi jest nieodpowiedni dla dzieci w wieku 9 lat. Dlatego też zaczęły pojawiać się głosy, by zakazać tej praktyki.

Kościół szpitalny w Cmolasie z tajemniczą historią

Dyskusja w mediach społecznościowych. Zakazać czy nie?

W mediach społecznościowych już od jakiegoś czasu toczy się dyskusja dotycząca wprowadzenia zakazu dopuszczania dzieci do spowiedzi świętej. Niedawno na ten temat postanowiła wypowiedzieć się polska europosłanka Danuta Hübner. Polityczka na swoim profilu na platformie X udostępniła wpis internauty, który przekonuje, że takie działania mogą narażać dzieci na ingerencję w ich intymne sprawy. Co więcej, odbywa się to bez nadzoru ze strony ich rodziców. Internauta stwierdził, że spowiedź powinna być prawnie zabroniona, ponieważ według niego jest to nieuprawniona i szkodliwa ingerencja w intymność dziecka, nad którą nie mamy żadnej kontroli.

Dziecko nabiera też zaufania do tego przebranego pana, co ułatwia później podobnie przyodzianym panom krzywdzić dzieci.

- dodała Europosłanka.

Nie każdemu jednak podoba się pomysł wprowadzenia zakazu spowiedzi świętej dla dzieci. Głos na ten temat zabrała inna polska europosłanka, Beata Kempa, która uważa, że jest to nic innego, jak odciąganie dzieci od wiary. Napisała:

Po co mają zgłębiać wiarę, która może być dla nich w dorosłym życiu czasami jedynym oparciem, po co uczyć pojednania? Wyzuć dzieci z wszelkich wartości i zasad - na to nawet komuniści w czasach rozkwitu nie wpadli

Sonda
Chodzisz do spowiedzi?