Syrop na kaszel powiązany ze śmiercią co najmniej 18 dzieci. Zawierał toksyczne substancje

2023-03-24 12:44

Syropy na kaszel produkowane przez firmę Marion Biotech i dostępne bez recepty mogą zawierać toksyny prowadzące do uszkodzenia nerek. Jak poinformowała Agencja Reutera, wiąże się je ze śmiercią co najmniej 18 dzieci w Indiach, choć inne źródła mówią nawet o 300 ofiarach.

Dziecko łyka syrop
Autor: GettyImages Indyjskie syropy na kaszel dostępne bez recepty mogą zawierać toksyny prowadzące do uszkodzenia nerek.

O indyjskich syropach na kaszel zrobiło się głośno już latem 2022 roku. W Indonezji, Uzbekistanie i Gambii odnotowano zgony 300 dzieci. Światowa Organizacja Zdrowia WHO przynajmniej częściowo wiązała je ze spożyciem zanieczyszczonych syropów na kaszel, które można było kupić w aptece bez recepty. Syropy te spowodowały uszkodzenie nerek u dzieci, ponieważ w ich składzie znalazły się toksyczne substancje.

Syrop z glikolem etylowym

Zgodnie z ustaleniami Światowej Organizacji Zdrowia WHO zanieczyszczone syropy na kaszel, które spowodowały śmierć przynajmniej 18 dzieci, pochodziły od firmy Marion Biotech. Jest to jeden z największych producentów leków, który odpowiada na zapotrzebowanie na środki medyczne i farmaceutyczne krajów rozwijających się. W syropach tych znajdowała się niedozwolona ilość glikolu etylowego oraz glikolu dietylowego.

Po nagłośnieniu sprawy i powiązaniu zgonów co najmniej 18 dzieci ze spożyciem syropów wyprodukowanych przez firmę Marion Biotech, w Indiach przeprowadzono szereg kontroli. Udowodniono, że 22 próbki syropu na kaszel przekazane do testów w laboratorium rządowym zostały sfałszowane.

„Leki substandardowe [czyli produkty medyczne, które nie spełniają norm jakości, przyp. red. ] mogą wyrządzić poważną krzywdę społeczeństwu. Istnieje podejrzenie, że firma usunęła podejrzane materiały lub akta [związane z produkcją syropów na kaszel - przyp. red.] – powiedział w swojej skardze Asheesh Kaundal, inspektor indyjskiej Centralnej Organizacji Kontroli Standardów Narkotyków (CDSCO).

Trzech pracowników firmy Marion Biotech zostało aresztowanych, a licencja firmy na produkcję leków została anulowana.

Co zrobić, gdy dziecko kaszle?

W przypadku kaszlu u dziecka konieczna jest wizyta u pediatry, a nie leczenie go na własną rękę syropami na kaszel dostępnymi bez recepty. Niezależnie od tego, czy dziecko ma kaszel suchy czy mokry, występujący w dzień czy w nocy, zawsze w pierwszej kolejności należy odwiedzić lekarza. Pediatra osłucha dziecko, zbada gardło, uszy i oceni, czy kaszel jest wynikiem spływającego kataru, infekcji gardła lub migdałków czy też górnych bądź dolnych dróg oddechowych. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza