Kolejna nieprzespana noc z powodu kaszlu? Zobacz, jak sobie radzić z nocnym, suchym kaszlem u dziecka

2022-09-20 12:44

Przez suchy kaszel w nocy zdarza się nie spać zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Suchy kaszel może być bardzo męczący, a jego przyczyną mogą być zarówno problemy dotyczące układu oddechowego, choroby serca czy alergie. Co zrobić, aby złagodzić nocne napady suchego kaszlu?

Suchy kaszel u dziecka w nocy
Autor: Getty images Suchy kaszel u dziecka w nocy

Nocny, suchy kaszel to dolegliwość męcząca i dziecko, i jego opiekunów. Brak snu i zmęczenie spowodowane nocnym kaszlem daje się malcowi mocno we znaki. Napady nocnego suchego kaszlu mogą zwiastować infekcję, ale i poważne choroby. Jaki charakter nocnego kaszlu u dzieci powinien więc wzbudzać niepokój i jak sobie radzić z kaszlem w nocy?

Spis treści

 1. Czym jest kaszel i dlaczego dokucza nocą?
 2. Przyczyny suchego kaszlu w nocy
 3. Inne przyczyny nocnych napadów kaszlu
 4. Jak można złagodzić napady nocnego kaszlu u dzieci?
Kaszel suchy i mokry. Jak z nim walczyć?

Czym jest kaszel i dlaczego dokucza nocą?

Kaszel to naturalna reakcja obronna organizmu, jednakże kiedy przybiera on znaczne natężenie, to może nawet mocno utrudniać zwyczajne, codzienne funkcjonowanie. Tak bywa szczególnie w przypadku kaszlu suchego – jego gwałtowne i silne napady mogą być uciążliwe szczególnie nocą.

Nocny kaszel suchy u dziecka może osiągać takie natężenie, że pacjentowi ciężko będzie zasnąć. Suchy kaszel w nocy może mieć wiele przyczyn – szczególną troską należy otoczyć dzieci z tą dolegliwością, ponieważ może ona sugerować wystąpienie u dziecka groźnego schorzenia, wymagającego czasem nawet hospitalizacji.

Czytaj również: Prawdy i mity o uporczywym kaszlu u dziecka

Kaszel u niemowlaka: jak rozpoznać kaszel i jak pomóc dziecku

Przyczyny suchego kaszlu w nocy

 • Choroba: infekcje układu oddechowego

Suchy kaszel w nocy może być spowodowany chorobami układu oddechowego, ale i zaburzeniami ze strony innych układów organizmu. W przypadku tych pierwszych przyczyną suchego kaszlu w nocy może być astma, ale i infekcje dróg oddechowych.

Suchy kaszel w nocy typowo związany jest z zakażeniami wywołanymi przez wirusy. Z tego względu napady nocnego kaszlu u dzieci mogą wynikać zarówno ze stosunkowo niegroźnego przeziębienia u dziecka, ale i mogą one być spowodowane poważną chorobą, którą jest podgłośniowe zapalenie krtani u dziecka.

W jednostce tej pojawiają się charakterystyczne napady gwałtownego, nocnego suchego kaszlu, który jest określany jako kaszel szczekający lub krtaniowy. To właśnie dlatego nocnemu kaszlowi u dziecka należy zawsze uważnie się przysłuchiwać – w przypadku stwierdzenia, że jest to kaszel szczekający, z dzieckiem należy pilnie udać się do lekarza.

  • zanieczyszczone powietrze

  Suchy kaszel w nocy może być związany także z podrażnieniem dróg oddechowych przez różne substancje znajdujące się w sypialni. Przyczyna problemu może być nawet dość błaha – zdarza się bowiem, że do nocnego kaszlu doprowadza zbyt duża suchość powietrza.

  Coraz popularniejsze nie tylko w hotelach, ale i nawet w naszych mieszkaniach, stają się urządzenia do klimatyzacji. Niestety, nierzadko nie są one odpowiednio czyszczone i klimatyzatory emitują przez to różne zanieczyszczenia czy cząsteczki pleśni – one również mogą sprzyjać pojawianiu się epizodów nocnego kaszlu.

  • podrażnienie dróg oddechowych

  Kaszel w nocy związany z podrażnieniem dróg oddechowych może być również wynikiem alergii. Pacjenci mogą być uczuleni na różne alergeny – suchy kaszel wywoływać może zarówno alergia na pyłki, jak i uczulenie na roztocza czy na pierze znajdujące się w elementach pościeli.

  Inne przyczyny nocnych napadów kaszlu

  Suchy kaszel w nocy bywa skutkiem patologii dotyczących układu pokarmowego czy sercowo-naczyniowego. W pierwszym z wymienionych przypadków dochodzić do niego może u osób cierpiących na refluks żołądkowo-przełykowy. Podczas leżenia wyjątkowo łatwo dochodzić może do cofania się treści pokarmowej z żołądka, co może skutkować podrażnieniem dróg oddechowych i w efekcie pojawianiem się epizodów napadowego, suchego kaszlu.

  Dolegliwość bywa również wynikiem chorób serca, szczególnie pojawiać się ona może w przebiegu niewydolności serca. Suchy kaszel w nocy związany z tym schorzeniem pojawia się przez to, że u chorych z niewydolnym sercem dochodzi do zastoju krwi w ich krążeniu płucnym.

  Kaszel ten typowo pojawia się podczas leżenia – wspomniany zastój krwi przybiera największe nasilenia właśnie przy przyjmowaniu tej pozycji ciała.

  Czasami suchy kaszel – zarówno w dzień, jak i w nocy – pojawia się jako skutek uboczny zażywania przez pacjenta pewnych leków. Tak bywa w przypadku jednego rodzaju preparatów służących do leczenia nadciśnienia tętniczego – mowa tutaj o lekach z grupy inhibitorów konwertazy angiotensyny (w skrócie określanymi jako ACEI).

  Czasami suchy kaszel po tych preparatach bywa tak silny, że u pacjenta zachodzi konieczność zamiany ich na inne leki hipotensyjne.

  Jak można złagodzić napady nocnego kaszlu u dzieci?

  Aby móc doprowadzić o ustąpienia dręczącego w nocy, suchego kaszlu, najpierw konieczne jest ustalenie przyczyny pojawiania się tego problemu. Najprościej jest zacząć od najłatwiejszych sposobów – spróbować można po prostu spać z uchylonym oknem czy też stosować nawilżacze powietrza.

  Jeżeli takie postępowanie doprowadzi do ustąpienia nocnego kaszlu, to wtedy prawdopodobnie jego przyczyną była nadmierna suchość powietrza w sypialni. Osoby korzystające z klimatyzatorów, które dręczy suchy kaszel w nocy, powinny rozważyć rezygnację z włączania tych urządzeń na noc – rzeczywiście mogą one obniżać temperaturę w pokoju, jednakże tak naprawdę w nocy najlepiej byłoby z nich po prostu nie korzystać.

  Jeżeli nocny kaszel wystąpił na skutek infekcji, to wtedy złagodzić jego napady można poprzez stosowanie inhalacji na kaszel czy leków przeciwkaszlowych. W przypadku drugich z wymienionych należy jednak pamiętać o tym, aby w aptece poprosić o odpowiedni preparat. Wyróżnia się bowiem ogólnie dwa rodzaje leków na kaszel: środki przeciwkaszlowe (hamujące kaszel) oraz wykrztuśne.

  Jeżeli pacjent nie poinformuje sprzedawcy o tym, że potrzebuje leku na kaszel suchy, to może on otrzymać preparat wykrztuśny – na kaszel suchy taki lek nie pomoże, co więcej – może on doprowadzić nawet do tego, że nocny kaszel stanie się jeszcze bardziej nasilony!

  Suchy kaszel, który pojawia się na tle alergicznym, można złagodzić poprzez dbanie o czystość w sypialni. Częste zmiany pościeli czy zamiana jej na taką, która nie zawiera pierza, mogą zdecydowanie ulżyć alergikom doświadczającym suchego kaszlu w nocy.

  Z kolei u tych pacjentów, u których suchy kaszel występuje w związku czy to z refluksem żołądkowo-przełykowym, czy z powodu niewydolności serca, najistotniejsze jest właściwe leczenie tychże schorzeń. W sytuacji, kiedy przebieg tych zaburzeń będzie dobrze kontrolowany, napady kaszlu wcale nie muszą pojawiać się u pacjentów.

  Czasami jednak chorzy i tak doświadczają dręczącego ich w nocy kaszlu – w takim przypadku zredukować natężenie tej dolegliwości można w dość prosty sposób, wystarczające bowiem okazuje się nierzadko zmienienie pozycji ciała z leżącej na półleżącą.

  Czytaj: Rodzaje kaszlu. Co oznacza kaszel suchy, mokry, alergiczny, krtaniowy

  Przewlekły kaszel: przyczyny i leczenie przewlekłego kaszlu u dziecka

  Choroby wieku dziecięcego. Czy rozpoznasz je po objawach?

  Pytanie 1 z 10
  Powiększenie oraz obrzęk ślinianki przyusznej, wysoka gorączka, złe samopoczucie, ból podczas jedzenia i picia to jedne z najczęstszych objawów:
  Zdjęcie
  Czy artykuł był przydatny?
  Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
  Nasi Partnerzy polecają

  Materiał Partnerski

  Materiał sponsorowany

  Podziel się opinią
  Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

  NOWY NUMER

  POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

  Pobieram
  poradnik ciaza