Szczepienie dzieci w wieku od 12 do 15 lat przeciwko COVID-19 już wkrótce

2021-06-01 15:15

Europejska Agencja Leków (EMA) przed kilkoma dniami zatwierdziła wniosek dot. rozszerzenia stosowania szczepionki Pfizer/BioNTech przeciw COVID-19 u dzieci w wieku od 12 do 15 lat. Zgodnie z rekomendacją EMA i Rady Medycznej, już za kilka dni także w Polsce rozpoczną się szczepienia dzieci.

Szczepienia dzieci przeciwko COVID-19
Autor: Getty images Szczepienia dzieci przeciwko CIVID-19 w Polsce

7 czerwca 2021 roku rozpoczną się szczepienia dzieci w wieku 12 - 15 lat. Szczepienia przeciwko COVID-19 w tej grupie wiekowej będą odbywać się w punktach szczepień populacyjnych i w punktach szczepień powszechnych. Jak podaje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, od września możliwe będą także szczepienia w szkołach.

Szczepienia przeciw COVID-19 dzieci od 12 do 15 lat

Od poniedziałku 7 czerwca br. rozpoczną się szczepienia przeciwko COVID-19 dzieci od 12 do 15 lat. Jak podaje PAP, dzieci będą szczepione preparatem Pfizera. Podobnie jak w przypadku dzieci powyżej 16. roku życia, preparat będzie podawany w formie dwóch zastrzyków, w odstępie co najmniej 3 tygodni.

"Po dyskusjach, po analizie sytuacji i wymianie opinii przede wszystkim z Ministerstwem Zdrowia, Ministerstwem Edukacji Narodowej, ale również dyskusji na forum komisji wspólnej rządu i samorządu ustaliliśmy, że na razie wszystkie dzieci będą się szczepiły, tak jak dotychczas wszyscy pacjenci, w punktach szczepień populacyjnych i w punktach szczepień powszechnych - tych wszystkich formach szczepień, które są realizowane w ramach Narodowego Programu Szczepień" - poinformował szef KPRM.

Szef KPRM Michał Dworczyk dodał także, że przed wakacjami nie rozpoczną się szczepienia w szkołach, ale taki scenariusz przewiduje się od września.

Jak dodał, kolejna grupa wiekowa, która będzie szczepiona w ramach Narodowego Programu Szczepień liczy ponad 2,5 miliona uczniów, którzy uczą się w 24 tys. szkół i placówek oświatowych.

Jednocześnie podczas konferencji Michał Dworczyk zapowiedział, że toczą się badania nad dopuszczeniem do szczepień dzieci w wieku 7-12 lat.

"Jest szansa, że we wrześniu będą wyniki tych badań. Jak wyniki tych badań okażą się pozytywne, to w oparciu o rekomendacje Rady Medycznej przy premierze będziemy podejmowali decyzje ws. szczepień dzieci młodszych" - przekazał.

Wniosek o rozszerzenie stosowania szczepionki Pfizer/BioNTech przeciw COVID-19 dla dzieci w wieku od 12 do 15 lat Europejska Agencja Leków (EMA) zatwierdziła w ubiegły piątek, 28 maja br.

Jak zapisać dziecko na szczepienie przeciw COVID-19?

Jeśli jesteś rodzicem dziecka w wieku 12 - 15 lat i chcesz zapisać je na szczepienie przeciwko COVID-19 preparatem Comirnaty, dostępne są takie same 4 opcje zapisu jak w przypadku szczepień w pozostałych grupach wiekowych:

  • poprzez system e-rejestracji, Internetowe Konto Pacjenta,
  • wysyłając sms na numer 880 333 333,
  • dzwoniąc na infolinię (989),
  • osobiście w punkcie szczepień.

Potrzebny będzie numer pesel dziecka.

Warto wiedzieć, że w przypadku grupy wiekowej 12 - 15 lat, tak samo jak w przypadku 16- i 17-latków, nie ma możliwości wyboru preparatu - dopuszczona została wyłącznie szczepionka Pfizer.

Szczepienie przeciwko COVID-19 nie jest obowiązkowe, ale dobrowolne. Zgodę na szczepienie dziecka powinno wyrazić dziecko oraz opiekun.

Sonda
Czy zapiszesz swoje dziecko na szczepienie przeciw COVID-19?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza