Szczepionka na COVID dla kobiet w ciąży? Czy przyszłe mamy będą mogły się szczepić?

2020-12-14 14:06

Czy przyszłe mamy będą szczepione na CIVID-19? Jak podaje PAP, chociaż kobiety w ciąży nie są w grupie najwyższego ryzyka, to będą szczepione, aby zmniejszyć ryzyko porodu przedwczesnego, który często jest skutkiem zakażenia koronawirusem. Testy już trwają.

Szczepionka na COVID dla kobiet w ciąży?
Autor: Getty images Czy przyszłe mamy będą mogły się szczepić?

Koncern Pfizer, który wypuścił szczepionki przeciwko COVID-19 zapowiedział, że planuje również przeprowadzenie badań bezpieczeństwa i immunogenności pośród kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią. Takie informacje podała Polska Agencja Prasowa cytując dr. hab. Piotra Rzymskiego z UM w Poznaniu, ekspert w dziedzinie biologii medycznej i badań naukowych.

Czy kobiety w ciąży są zagrożone COVID?

Zdaniem eksperta chociaż kobiety w ciąży nie znajdują się w grupie ryzyka zakażeniem COVID-19, to jednak w ich przypadku infekcja może doprowadzić do porodu przedwczesnego. Taka sytuacja jest zagrożeniem dla życia dziecka, dlatego również kobiety w ciąży powinny przyjąć szczepionkę przeciwko COVID. Zanim to jednak nastąpi, potrzebne są badania, które obecnie Pfizer przeprowadza na zwierzętach. Wyniki powinny być znane jeszcze w grudniu.

"Badania wskazują także, że połowa noworodków z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 to wcześniaki, wymagające specjalistycznej opieki medycznej tuż po narodzinach. W związku z tym rozważenie ewentualnego zastosowania szczepionki u kobiet w ciąży - aby chronić zarówno je same, jak i dzieci przed potencjalnymi konsekwencjami zakażenia koronawirusem - jest w pełni uzasadnione" - mówił dla PAP-u dr hab. Piotr Rzymski.

Potrzebne testy

Zdaniem eksperta, pierwsze testy na przyszłych mamach mogłyby rozpocząć się w Stanach Zjednoczonych już w styczniu 2021 roku  - to konieczne, aby dopuścić do użytku szczepionkę dla tej grupy.

Jak czytamy w depeszy PAP, w organizmach kobiet ciężarnych zachodzą specyficzne zmiany fizjologiczne, które mogą mieć wpływ na cięższy przebieg COVID-19. Jest to m.in. podwyższone tętno, zmniejszona wydolność płuc i zwiększona konsumpcja tlenu, ale także wzrost ryzyka powstawania zakrzepów, oraz zmiany zachodzące w układzie immunologicznym.

"Do tej pory w żadnym z badań klinicznych szczepionki przeciw SARS-CoV-2 nie włączano kobiet, które w momencie rekrutacji do badań byłyby w ciąży. To zrozumiałe, że takie testy powinny wpierw obejmować inne grupy, z uwagi na priorytety wynikające z ryzyka ciężkiego przebiegu choroby" - mówił ekspert.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza