Szczepionki nie powodują autyzmu. Naukowcy obalili popularny mit

2020-08-28 11:24

Rodzice dzieci z autyzmem od lat szukają wytłumaczenia skąd bierze się to zaburzenie rozwoju. Winą obarczane były szczepienia, jednak lekarze nie zgadzali się z tym stwierdzeniem, sądząc, że autyzm ma podłoże genetyczne. Niestety, do tej pory nie było na to dowodów.

Szczepionki nie powodują autyzmu. Naukowcy obalili popularny mit
Autor: Getty Images

Międzynarodowy zespół naukowców, z takich ośrodków jak University of Cambridge, Kings College London i University of California przeprowadził badania, których wyniki potwierdziły wieloletnie przypuszczenia lekarzy, że za autyzm odpowiada mutacja genów, a nie szczepionki - jak sądzi wielu rodziców.

Jak przeprowadzono badania?

- Pobrano komórki macierzyste od osób z autyzmem i odtworzono z nich proces rozwoju mózgu – takie komórki obecnie nauka jest w stanie uruchomić, czyli robią to, co robiły w życiu płodowym. Porównano takie dwa procesy – osób z autyzmem i bez – tym sposobem uzyskano obraz pokazujący, jak neurony u osób autystycznych inaczej się rozwijają, fachowo mówiąc – wykazano różnicę w neurogenezie - tłumaczy lekarz Dawid Ciemięga na swoim profilu na Facebooku.

Autyzm powstaje już w łonie matki

Naukowcy rozwiali wszelkie dotychczasowe wątpliwości. Autyzm powstaje jeszcze zanim uformuje się mózg, a więc w życiu płodowym, co oznacza, że żadne szczepienia nie mogą wpływać na pojawienie się tego zaburzenia u dziecka.

Postawiono kiedyś tezę – rozwój mózgu na etapie płodu u ludzi z autyzmem musi się rozwijać inaczej niż u osób bez tego zaburzenia. I to właśnie wykazano. - napisał Ciemięga.

Czytaj: Jak rozwija się płód tydzień po tygodniu?

To wielki przełom, który pomoże naukowcom bliżej poznać autyzm, a w przyszłości być może uda się mu zapobiegać? Co najważniejsze, jest to dowód, który być może przekona osoby obwiniające szczepienia za powodowanie autyzmu, że szczepionki nie przyczyniają się do powstawania zaburzeń ze spektrum autyzmu.

Sprawdź: Aktualny kalendarz szczepień

Zobacz cały wpis lekarza Dawida Ciemięgi

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza