Szkoła rodzenia z nietypową ofertą. To odpowiedź na potrzeby kobiet

2024-07-04 12:07

Do tej pory, by skorzystać z kursu szkoły rodzenia, trzeba było zapisać się odpowiednio wcześniej w wybranym szpitalu publicznym czy u położnej, prowadziła takie zajęcia odpłatnie. Teraz ze szkoły rodzenia będą mogły skorzystać także ciężarne przebywające na oddziałach szpitalnych.

Szkoła rodzenia z nietypową ofertą. To odpowiedź na potrzeby kobiet
Autor: Getty images Szkoła rodzenia z nietypową ofertą. To odpowiedź na potrzeby kobiet

Zajęcia szkoły rodzenia z roku na rok stają się coraz popularniejsze. Być może wiele mam, które swoje pierwsze pociechy przywitały na świecie kilkanaście lat temu, pamięta, gdy były one nowością. Dziś szkoły rodzenia organizują kursy dla przyszłych rodziców praktycznie w każdym mieście, a część specjalistów oferuje nawet zajęcia online.

Kurs szkoły rodzenia zwykle składa się z minimum kilku spotkań, choć dostępne są także przyspieszone, weekendowe kursy. Najlepiej, gdy udział biorą oboje rodzice. Wiedza teoretyczna przekazywana na zajęciach, a także zajęcia praktyczne są wartościowe nie tylko w przypadku przygotowań na narodziny pierwszego dziecka. Mamy, które mają dużą różnicę wieku między swoimi dziećmi, a nawet te, które mają w domu kilkulatków, zwykle przyznają, że wielu rzeczy zapomniały, stały się one nieaktualne i dowiadują się czegoś nowego.

Warto wiedzieć, że nauka wciąż idzie do przodu, a porady w zakresie pielęgnacji niemowlęcia są stale aktualizowane. Dziś spory nacisk kładzie się, chociażby na rolę fizjoterapii, o której jeszcze kilka lat temu słyszałyśmy sporadycznie.

Czytaj też: Czy w ciąży można jeździć na rowerze? Położna wyjaśnia ważną rzecz

Jak przygotować plan porodu?

Niekonwencjonalny pomysł szkoły rodzenia

Do tej pory kobiety, które chciały skorzystać z fachowego przygotowania do porodu i dowiedzieć więcej na temat opieki nad niemowlęciem, zazwyczaj musiały być w na tyle dobrej formie fizycznej, by móc pojawiać się na zajęciach. Teraz w Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi z takiego przygotowania będą mogły skorzystać także ciężarne przebywające na oddziale.

Oferta jest skierowana głównie do kobiet, które z powodu ciąży powikłanej nie mogą opuszczać szpitalnego łóżka. Szkoła rodzenia wychodzi naprzeciw ich potrzebom i oferuje zajęcia indywidualne przy łóżku pacjentki. Dzięki temu z kursu będą mogły skorzystać również te ciężarne, które wcześniej z możliwości udział w zajęciach mogły czuć się wykluczone.

Pracuję w Klinice Neonatologii i wiem, jak wielki stres przeżywają te osoby. Jeśli będą wiedziały, z czym będą musiały się mierzyć, będzie im zdecydowanie łatwiej. Gdy lęk jest już oswojony, o wiele łatwiej jest brać na siebie obowiązki, które pojawiają się po przyjściu na świat wcześniaka

- powiedziała położna Ewa Jatczak, kierowniczka Szkoły Rodzenia w ICZMP.

Czytaj też: Na porodówkach wciąż coś się zmienia. Dziś powszechne jest to, co jeszcze niedawno dziwiło

Indywidualne zajęcia dla pacjentek

Udział w zajęciach Szkoły Rodzenia ICZMP jest bezpłatny. Mając na względzie fakt, Że Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki jest placówką o najwyższym stopniu referencyjności, a więc przyjmuje wiele pacjentek w ciąży powikłanej, zapotrzebowanie na takie usługi jest duże.

Oferta jest kierowana do pacjentek, które na oddziale spędzają od kilku do kilkunastu tygodni. Z powodu różnych czynników mają one także wyższe ryzyko porodu przedwczesnego, dlatego mogą zwyczajnie nie zdążyć zapisać się na taki kurs wcześniej. Łódzka szkoła na swoje standardowe grupowe zajęcia zaprasza ciężarne po ukończeniu 24. tygodnia ciąży.

Czytaj też: "Czy to normalne, że noworodek...?". Nowa mamo, tymi 10 rzeczami absolutnie się nie przejmuj!

Czy wiesz, jak opiekować się noworodkiem?

Pytanie 1 z 10
Jak często trzeba karmić noworodka?
Noworodek z tabliczką