Internetowa szkoła rodzenia: na czym polegają zajęcia w szkole rodzenia online?

2020-08-06 8:27

Internetowa szkoła rodzenia to wynalazek, który sprawdził się także w dobie pandemii. Szkoła rodzenia online stanowi alternatywę dla tych rodziców, którzy z różnych powodów nie chcą lub nie mogą korzystać z tej tradycyjnej. Na czym polega działanie internetowej szkoły rodzenia, w jak korzystać z zajęć online?

internetowa szkoła rodzenia, ciąża
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Internetowa szkoła rodzenia działa przez całą dobę.

Spis treści

  1. Internetowa szkoła rodzenia - materiały dostępne online
  2. Internetowa szkoła rodzenia - zajęcia "live"
  3. Przygotowanie do porodu ze szkołą internetową online? 

Szkoły rodzenia stają się w Polsce coraz popularniejsze, jednak nadal korzysta z nich tylko część rodziców. Według badań przeprowadzonych kilka lat temu przez jedną z pierwszych w naszym kraju internetową szkołę rodzenia, z usług tradycyjnych szkół korzysta zaledwie 10 procent wszystkich rodziców.

Część z nich nie ma możliwości znalezienia odpowiedniego miejsca w swojej okolicy, innych na zajęcia nie stać, natomiast kolejni przyszli ojcowie i mamy po prostu wolą pobierać nauki w szkole rodzenia online, siedząc przed komputerem niż musząc specjalnie dojeżdżać na spotkania. Na jakich więc zasadach funkcjonuje internetowa szkoła rodzenia i na czym polegają zajęcia w szkoła rodzenia online?

Czytaj: Czy faktycznie trzeba uczęszczać na zajęcia do szkoły rodzenia?

Ciąża i poród w czasie epidemii koronawirusa. Lekarz odpowiada na pytania

Internetowa szkoła rodzenia - materiały dostępne online

Zarówno tradycyjne szkoły rodzenia, jak i szkoły rodzenia online mają jeden cel: jak najlepiej przygotować przyszłą mamę (i przyszłego tatę, jeśli również będzie obecny) do porodu. To jednak nie wszystko: rodzice uczą się, jak opiekować się noworodkiem w pierwszych dniach życia, mogą także skonsultować swoje obawy z lekarzami-specjalistami. Choć dążenia obu placówek są identyczne, internetowa szkoła rodzenia inaczej przystępuje do ich realizacji.

Istnieją dwa rodzaje szkól internetowych - pierwsze to te, które działają na zasadzie umieszczania materiałów na stronie internetowej - uczestniczka otrzymuje dostęp do filmów, pdf-ów i innych treści, z których może korzystać w dowolnym czasie w wielokrotnie.

Czym się charakteryzują takie szkoły?

  • Informacje umieszczone w internetowej szkole rodzenia są często bezpłatne. Wszystko zależy od konkretnej szkoły, jednak większość polskich portali udostępnia materiały za darmo, a nawet jeśli pobiera opłaty za wejście na stronę, to organizuje darmowe webinary itd. Inaczej jest ze stacjonarnymi szkołami, gdzie za zajęcia trzeba płacić. Choć i tutaj zdarzają się wyjątki i niektóre szkoły od czasu do czasu przeprowadzają lekcje za darmo. Zazwyczaj jednak internetowa szkoła rodzenia jest darmowa, a tradycyjna - nie.
  • Internetowa szkoła rodzenia działa przez całą dobę - rodzice mogą odtwarzać, czytać umieszczone na danej stronie materiały kiedy tylko chcą. Nie muszą się obawiać, że ominą ich zajęcia, ponieważ za długo stali w korkach lub akurat danego dnia nie mogli się na nich pojawić.
  • Przyszli rodzice, którzy zapisali się do internetowej szkoły rodzenia nie mają możliwości skonsultowania swoich obaw z położną, lekarzem "na żywo" w przeciwieństwie do mam i ojców uczęszczających na zajęcia stacjonarne. Internetowa szkoła rodzenia również udziela rad, ale kontakt ten zawsze pozostaje wyłącznie wirtualny.
  • Nauka przez internet pozostają bez oceny specjalisty: poprawność wykonywania ćwiczeń oddechowych, pierwsze próby zmieniania pieluchy czy wykonywania masażu niemowlaka itd. Jako że to szkoła wirtualna, przyszła mama nie ma obok siebie eksperta z krwi i kości, który wyjaśniłby jej, czy dobrze sobie radzi w konkretnym przypadku.

Internetowa szkoła rodzenia - zajęcia "live"

Inny rodzaj internetowych szkół rodzenia to zajęcia live - ta druga forma rozwinęła się szczególnie w czasie pandemii, gdy zajęcia w realu były odwołane.

– Przyszłe mamy zapisując się do szkoły rodzenia chcą zdobyć informacje, które pozwolą im odpowiednio przygotować się do porodu i oswoić lęk przed nieznanym. Aby zapewnić ciężarnym stały i bezpieczny dostęp do wiedzy w dobie pandemii wprowadziliśmy do swojej oferty kursy online z zajęciami prowadzonymi w trybie live– tłumaczy Sylwia Mboka z Centrum Medycznego CMP. – Zależało nam, aby kursy prowadzone przez Internet były utrzymane na tak samo wysokim poziomie jak zajęcia stacjonarne. Przed pandemią tradycyjne spotkania odbywały się raz w tygodniu i trwały przez kolejnych pięć, natomiast te online przyjęły bardziej zintensyfikowaną formę – od poniedziałku do piątku, po trzy godziny dziennie – dodaje Sylwia Mboka z Centrum Medycznego CMP.

Czym się charakteryzują takie szkoły?

  • Aby skorzystać z internetowej szkoły rodzenia nie trzeba ruszać się z domu. To na pewno niemałe udogodnienie dla kobiet, które ze względów zdrowotnych nie powinny się przemęczać, dla pań, które po prostu wolą taką formę nauki, jak i dla przyszłych mam, mieszkających z daleka od większych miejscowości. Jeśli uczestniczą w zajęciach live muszą jednak wygospodarować czas na spotkanie z położną.
  • Zajęcia live prowadzone są przez położne, które na co dzień pracują w szpitalach, odbierają porody i posiadają wieloletnie doświadczenie, więc uczestniczki kursów mają pewność, że wiadomości, które są im przekazywane są wiarygodne. Mogą zadać pytanie, uzyskać odpowiedź, mogą też obserwować, ale i prezentować wykładowcy swoje działania, np. ćwiczenia, trening oddychania itd. Podobnie jak w szkole stacjonarnej, uczestniczki mogą wziąć udział w zajęciach razem z innymi osobami, które siedzą przed swoimi komputerami i wyjaśnić swoje wątpliwości z osobą prowadzącą zajęcia.

Przygotowanie do porodu ze szkołą internetową online? 

Wiemy, w jakim celu zakłada się internetową szkołę rodzenia i czym różni się ona od swojego stacjonarnego odpowiednika, ale w jaki sposób prezentuje się rodzicom materiały? Co przyszła mama może znaleźć na stronie internetowej takiej szkoły?

Przede wszystkim - filmy instruktażowe. W prezentowanych materiałach eksperci: położne, lekarze, osoby zajmujące się przygotowywaniem treningów, przeprowadzają wywiady oraz pokazują, w jaki sposób wykonywać ćwiczenia, mające przygotować mamę do porodu i opieki nad dzieckiem.

W materiałach wideo pojawiają się podobne tematy do tych, które omawia się w stacjonarnych szkołach rodzenia. Poruszana jest m. in. taka problematyka jak: ćwiczenia w ciąży, przebieg porodu, pielęgnacja ciała w ciąży, dieta w ciąży, kąpiel i przewijanie noworodka.

Filmy i porady dostępne są w każdej internetowej szkole rodzenia. Niektóre z nich wprowadzają kolejne udogodnienia dla przyszłych rodziców. Dostępne są więc fora internetowe, na których kursantki mogą wymieniać się doświadczeniami, ale również zadać pytania ekspertom - położnej i ginekologowi.

Czasem można też skonsultować się z autorami kursu i ekspertami, korzystając z wiadomości e-mail, co jest znacznym ułatwieniem dla osób, które nie mają ochoty dzielić się swoimi wątpliwościami na forum.

Czytaj: SZKOŁA RODZENIA dla rodziców bliźniaków [ROZMOWA Z WŁAŚCICIELKĄ]

Przed porodem: jak się przygotować do porodu przed wizytą w szpitalu?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza