Szokujące odkrycie: naukowcy wyhodowali model ludzkiego zarodka. Bez plemników i komórki jajowej

2023-09-07 10:50

Izraelscy naukowcy dokonali przełomowego odkrycia. Wyhodowali idealny model 14-dniowego ludzkiego zarodka i nie wykorzystali do tego ani komórki jajowej ani plemników.

Ludzki embrion
Autor: Getty Images Naukowcy stworzyli idealny model ludzkiego zarodka.

Pierwszy raz naukowcom udało się wyhodować idealny model ludzkiego zarodka. Przełomowy sukces izraelskich naukowców otwiera nowy rozdział w historii ludzkości. Do stworzenia modelu zarodka nie wykorzystano plemników ani komórki jajowej, ale komórki macierzyste. Kopia ludzkiego zarodka jest idealna.

Komórki macierzyste ze sznura pępowiny

Przełomowy sukces naukowców

Model 14-dniowego ludzkiego embrionu wyhodowano w laboratorium w Instytucie Naukowym Weizmanna w Rechowocie. Naukowcy pochwalili się swoim sukcesem w czasopiśmie "Nature". "To naprawdę podręcznikowy obraz ludzkiego embrionu w 14. dniu życia" – powiedział prof. Jacob Hanna dla BBC.

Do stworzenia embrionu naukowcy nie wykorzystali plemników ani komórki jajowej. Posłużyli się komórkami macierzystymi i przekształcili je w cztery typy komórek występujących w ludzkim zarodku. Te cztery rodzaje komórek to:

  • epiblasty, które tworzą tkankę embrionu
  • hipoblasty, które występują w pęcherzyku żółciowym
  • trofoblasty, które odpowiadają za budowę łożyska
  • mezoderma, z której rozwijają się poszczególne układy, m.in. krwionośny.

Naukowcy połączyli je w odpowiednich proporcjach tak, by powstał idealny model ludzkiego embrionu. Następnie pozwolili mu rosnąć i się rozwijać aż do 14. dnia.

Szansa w leczeniu chorób genetycznych

Odkrycie izraelskich naukowców rzuciło nowe światło na wykorzystanie komórek macierzystych. Jest to również szansa w leczeniu chorób genetycznych. Jak powiedział prof. Alfonso Martinez Arias z Uniwersytetu Pompeu Fabra w Barcelonie stworzenie modelu embrionu "otwiera drzwi do badań nad wydarzeniami, które doprowadziły do ​​powstania ludzkiego planu ciała".

Czy należy się bać odkrycia naukowców?

Wyhodowanie kopii ludzkiego embrionu może budzić obawy natury etycznej i prawnej. Jak twierdzą naukowcy, mimo że kopia zarodka jest idealna, to nie da się jej wszczepić do błony śluzowej macicy — sztuczny embrion jest zbyt duży, dlatego nie może zagnieździć się w ciele kobiety.

Nie ma również zgody prawnej na to, by hodować zarodki dłużej niż do 14. dnia, dlatego nie należy obawiać się, że odkrycie naukowców otworzy furtkę do przeprowadzania zapłodnienia wyłącznie drogą laboratoryjną.

Czytaj: Co potrafią komórki macierzyste?