Szykuje się kolejne wolne w szkole. Uczniowie się ucieszą, rodzice będą zaskoczeni

2024-04-22 14:44

Z perspektywy uczniów to oczywiście świetna wiadomość, bo w wielu szkołach podstawowych szykują się kolejne trzy dni wolne od zajęć lekcyjnych. Odpoczynek już niedługo, bo w drugiej połowie maja. Wolne będą wtorek, środa i czwartek.

Szykuje się kolejne wolne w szkole. Uczniowie się ucieszą, rodzice będą zaskoczeni
Autor: Getty Images Szykuje się kolejne wolne w szkole. Uczniowie się ucieszą, rodzice będą zaskoczeni

Wielu rodziców może być zaskoczonych faktem, że już w maju w niektórych placówkach szykują się kolejne wolne dni. To aż trzy dni w ciągu jednego tygodnia.

Oczywiście o labie nie może być mowy w przypadku uczniów ósmych klas. Tych czekają egzaminy, których wynik może przesądzić o wyborze konkretnej szkoły ponadpodstawowej.

Spis treści

  1. Dodatkowe trzy dni wolne w maju
  2. Kto nie pójdzie do szkoły?
Jak skutecznie zachęcić dziecko do nauki?

Dodatkowe trzy dni wolne w maju

Oczywiście pierwszymi wolnymi dniami w maju są tradycyjnie 1 i 3 maja, jednak w zdecydowanej większości uczniowie będą mieli wolne od zajęć dydaktycznych także 2 maja. Decydują o tym dyrektorzy szkół, którzy mają do dyspozycji określoną pulę dni wolnych od zajęć w roku szkolnym.

To dlatego zwykle w okolicach świąt, zwłaszcza gdy te wypadają w sąsiedztwie weekendu, uczniowie nie mają lekcji.

Już w maju w wielu szkołach w Polsce po raz szósty (od czasu ostatniej reformy edukacji, która przywróciła 8 klas podstawówki i zlikwidowała gimnazjum) uczniowie ostatnich klas przystąpią do egzaminu ósmoklasisty. Wynik egzaminu będzie miał wpływ na to, czy uczeń zostanie przyjęty do wybranej przez siebie szkoły ponadpodstawowej.

Egzamin ósmoklasisty trwa trzy dni i to właśnie wtedy uczniowie pozostałych klas mogą mieć wolne:

  • 14 maja (wtorek) - język polski,
  • 15 maja (środa) - matematyka,
  • 16 maja (czwartek) - język obcy nowożytny.

Czytaj też: Smutny obraz w polskich szkołach. Tylko 6% uczniów radzi sobie z najprostszym zadaniem

Kto nie pójdzie do szkoły?

Oczywiście nie każda szkoła musi w tych dniach organizować wolne od zajęć, jednak w wielu placówkach tak właśnie będzie. Często w tzw. dni dyrektorskie, czyli wolne od zajęć, dziecko można posłać do placówki, jednak zamiast lekcji w świetlicach będą odbywać się jedynie zajęcia wychowawczo-opiekuńcze. Jest to rozwiązanie, z którym szkoły wychodzą naprzeciw oczekiwaniom tych rodziców, którzy nie będą mogli zapewnić opieki dzieciom.

Egzaminy ósmoklasisty rozpoczynają się każdego dnia o godzinie 9:00. egzamin z matematyki trwa 100 minut, z języka polskiego 120 minut a z języka obcego nowożytnego (do wyboru jest j. angielski, francuski, hiszpański, rosyjski, włoski lub niemiecki) - 90 minut. Czas trwania egzaminu jest dłuższy dla uczniów z dysleksją, dyskalkulią, dysokrtografią oraz dysgrafią.

Uczniowie ósmych klas, którzy w wyznaczonych terminach nie będą mogli stawić się na egzaminie powinni przedstawić usprawiedliwienie, np. w postaci zwolnienia lekarskiego. W takich przypadkach przewidziano dodatkowe terminy egzaminów:

  • 10 czerwca (poniedziałek) - język polski,
  • 11 czerwca (wtorek) - matematyka,
  • 12 czerwca (środa) - język obcy nowożytny.

Oczywiście w tych dniach pozostali uczniowie nie będą mogli już liczyć na wolne dni, mimo przeprowadzania egzaminów na terenie szkoły, lekcje odbędą się.

Czytaj też: Zakończenie roku szkolnego 2024 wcześniej niż zwykle. Uczniowie dostaną więcej wolnego

Czy mógłbyś zostać nauczycielem?

Pytanie 1 z 7
Lubisz dzieci?