Ta choroba może spowodować poważne uszkodzenia płodu. Da się jej uniknąć w jeden sposób

2023-02-28 15:59

Choroba ta może powodować nieodwracalne uszkodzenia u dziecka w okresie prenatalnym – zwłaszcza w układzie nerwowym – w tym mózgu. Dlatego lekarze apelują do wszystkich kobiet, które na nią cierpią o to, by planując potomstwo, podeszły do tego świadomie i przygotowały się odpowiednio do ciąży.

Ta choroba matki może spowodować poważne uszkodzenia płodu. Da się ich uniknąć w jeden sposób
Autor: Getty images Ta choroba matki może spowodować poważne uszkodzenia płodu. Da się ich uniknąć w jeden sposób

Fenyloketonuria to choroba genetyczna, która u kobiet w ciąży może poważnie zaszkodzić zdrowiu nienarodzonego maleństwa. Według statystyk, które podaje Marek Nowicki w swoim materiale w „Fakty TVN” co roku aż połowa wszystkich dzieci urodzonych przez matki z fenyloketonurią przychodzi na świat z różnymi wadami i opóźnieniami psychicznymi. Jak podkreślają specjaliści, takich sytuacji da się jednak uniknąć - dzieci mają szansę urodzić się całkowicie zdrowe, trzeba tylko stosować restrykcyjną dietę.

Badania przesiewowe noworodków - rodzaje chorób

Zdrowe dzieci urodzone przez mamy z fenyloketonurią

Przykład 13-miesięcznej Oliwki, przytoczony w materiale, jest tego doskonałym dowodem. Jej mama, Sandra, cierpi na fenyloketonurię, mimo to dziewczynka urodziła się całkowicie zdrowa. Jak przyznaje dumna mama – kluczowa była specjalna dieta. Mąż Sandry - Marcin Sobczak, przyznaje, że jego żona wykonała ogromną pracę, by ich córeczka przyszła na świat całkowicie zdrowa.

- Wiedząc, jaka jest nasza sytuacja, nie naciskałem żony w żaden sposób na potomstwo. Przyszedł piękny dzień. Żona powiedziała: "mężu, kocham cię, dam radę, chcę mieć z tobą dziecko". Ja sobie pomyślałem w duchu, że muszę zrobić wszystko, co w mojej mocy, żeby jej w tym pomóc – powiedział w „Faktach TVN”.

Pani Sandra stosowała bardzo restrykcyjną dietę z kalkulatorem i wagą w ręku. - Miałam bardzo ograniczone możliwości żywieniowe. Każdy produkt musiałam ważyć, wyliczać białko, fenyloalaninę, energię. Było ciężko – przyznała w materiale.

Apel lekarzy do kobiet cierpiących na fenyloketonurię

Mimo powszechnie dostępnej wiedzy na temat postępowania w ciąży u chorych na fenyloketonurię i tak aż połowa dzieci z takich ciąż rodzi się chorych. Wszystko przez to, że ich mamy nie stosowały odpowiedniej diety w okresie ciąży, choć miały świadomość swojej choroby. W Polsce od lat wykonuje się badania przesiewowe u wszystkich trzydniowych noworodków w kierunku fenyloketonurii.

- Panie z fenyloketonurią nie powinny zachodzić w nieplanowane ciąże. One muszą być przygotowane metabolicznie do tego, żeby zostać mamami zdrowych dzieci – podkreślała w programie „Fakty TVN” profesor Maria Giżewska, konsultantka wojewódzka w dziedzinie pediatrii metabolicznej z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego numer 1 w Szczecinie.

Jak apeluje specjalistka najważniejsze jest, aby każda kobieta w Polsce cierpiąca na tę chorobę i która planuje potomstwo, pamiętała o zagrożeniu zespołem fenyloketonurii matczynej i planowała ciążę pod okiem lekarza. W Polsce jest dziesięć ośrodków medycznych, które specjalizują się w takich przypadkach.

Fenyloketonuria – groźna choroba genetyczna

Fenyloketonuria wcześnie wykryta u noworodka (najlepiej zaraz po urodzeniu) i odpowiednio leczona, może nie powodować żadnych objawów. Dziecko chore na fenyloketonurię rodzi się całkowicie zdrowe. Jednak z czasem nadmiar fenyloalaniny, którą otrzymuje wraz z mlekiem (nie można jej uniknąć w tradycyjnym karmieniu, choć mleko kobiecie zawiera jej mniej niż mieszanka), zaczyna robić spustoszenie w jego organizmie. Do tego niekorzystnego oddziaływania dochodzi już od pierwszych dni życia. Gdy stężenie fenyloalaniny stale wzrasta dochodzi do uszkodzenia układu nerwowego, zwłaszcza mózgu. A co za tym idzie, mogą pojawić się problemy z poruszaniem i upośledzenie umysłowe.

Źródło: Fakty TVN

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza