Ta dwulatka miesiączkuje jak nastolatka. Jej mama nieraz musi się tłumaczyć: "Nienawidzę tego”

2022-11-17 14:28

U małej Bridie, gdy miała zaledwie 9 miesięcy zdiagnozowano przedwczesne dojrzewanie płciowe. Dziewczynka dostała pierwszej menstruacji, nim jeszcze nauczyła się chodzić i mówić. Teraz ma dwa latka i miesiączkuje już jak dorosła kobieta. Niestety jej mama musi na każdy kroku tłumaczyć się z jej choroby. Powszechna wiedza na temat tego schorzenia jest bowiem znikoma.

Ta dwulatka miesiączkuje jak nastolatka. Jej mama nieraz musi się tłumaczyć: Nienawidzę tego”
Autor: Getty images/ Screenshot Facebook @TheSun Ta dwulatka miesiączkuje jak nastolatka. Jej mama nieraz musi się tłumaczyć: "Nienawidzę tego”

Z historią Sarah Regan i jej 2-letniej obecnie córki Bridie, które mieszkają w Sydney w Australii warto się zapoznać, by wiedzieć na czym polega przedwczesne dojrzewanie płciowe u dziewczynek.

Przeczytaj także: Noworodek miał tyle skóry, co 5-letnie dziecko. Jego matka ułyszała: "Nie pokazuj go w miejscach publicznych"

Co męczy niemowlaka?

Pielucha wypełniona krwią okazała się pierwszą miesiączką

W 2020 roku, gdy Bridie miała zalewie 9 miesięcy, jej mama znalazła pieluszkę pełną krwi.

„Gdy obudziłam się pewnego ranka i poszłam sprawdzić jej pieluszkę, okazało się, że jest pełna krwi. Było jej naprawdę bardzo dużo. Obawiałam się, że może mieć infekcję nerek” – powiedziała 38-letnia Sarah Regan na łamach The Sun. Kobieta była przerażona swoim odkryciem. Natychmiast zawiozła córkę na pogotowie.

W szpitalu po wykluczeniu innych przyczyn, lekarze zrobili Bridie skan kości i stwierdzili, że jej kości były zbyt dojrzałe jak na jej wiek. Tej samej nocy zdiagnozowano u niej przedwczesne dojrzewanie płciowe, a wypełniona krwią pielucha dziewczynki okazała się być jej pierwszą miesiączką.

Jej mama była zaskoczona taką diagnozą. Choć wychowuje już trójkę dzieci, nigdy wcześniej nie słyszała nic na temat tej choroby.

„Trudno powiedzieć, czy ma inne objawy, takie jak wahania nastroju lub bóle, ponieważ jest tak mała. Nie ma włosów łonowych ani piersi, które mogą mieć niektóre dzieci z tą chorobą” – wyznała 38-latka.

„Mój syn wygooglował najmłodszą osobę, która jest zdolna do tego, by mieć dziecko. Wyszło mu, że był to 5-latek. Oznacza to, że Bridie pobiła rekord osoby wystarczająco dorosłej, aby mieć dziecko. To okropne, gdy się o tym myśli” – wyznała Sarah.

Przeczytaj: Dojrzewanie dziewczynki: kiedy i jak rozpoczyna się okres pokwitania u dziewczynek?

Mama dziewczynki musi tłumaczyć się z jej choroby

Sarah przyznaje, że bardzo uciążliwe są dla niej ciągłe tłumaczenia stanu jej córki. Musi wyjaśniać każdemu nauczycielowi Bridie, by nie martwił się, jeśli zobaczy krew w jej bieliźnie. Za każdym razem powołuje się przy tym na zaświadczenie lekarskie. Również samą dziewczynkę edukuje na temat jej choroby.

„Gdy zacznie szkołę podstawową, znów będę musiała wyjaśnić jej nauczycielom, na co choruje moja córka. Nienawidzę tego” – przyznaje 38-latka.

Najważniejsze jest jednak dla niej to, żeby ludzie otaczający jej dziecko mieli większą świadomość na temat jej schorzenia.

Przebieg choroby i leczenie małej Bridie

Dziewczynka co pół roku musi przechodzić badania hormonalne, USG i prześwietlenia, aby sprawdzić, jak się rozwija. Jej mama przyznaje, że jeśli rozwój Bridie będzie postępował szybko, rozważy zastrzyki hormonalne. Takie leczenie będzie spowalniać przedwczesne przejście jej córki przez inne elementy dojrzewania.

„Chcę tylko, aby moja córka miała normalne dzieciństwo. Mam nadzieję, że choroba nie wypłynie na jej wygląd i wzrost. Nie chcę, żeby była inna niż jej rówieśnicy” – powiedziała mama dziewczynki.

Co to jest przedwczesne dojrzewanie płciowe?

Zazwyczaj dojrzewanie następuje w wieku około 11 lat u dziewcząt i 12 lat u chłopców, ale jeśli zdarza się to przed ukończeniem ósmego roku życia u dziewcząt i dziewięciu u chłopców, nazywa się to przedwczesnym dojrzewaniem.

Jego przyczyna nie jest znana, ale w rzadkich przypadkach mogą go wywoływać inne schorzenia. Należą do nich niektóre infekcje, zaburzenia hormonalne, nowotwory, nieprawidłowości w mózgu lub urazy. Stan ten można zatrzymać, a dzieci otrzymają leki opóźniające dalszy rozwój.

Jeśli twoje dziecko zaczyna wykazywać typowe oznaki dojrzewania przed ukończeniem ósmego lub dziewiątego roku życia, warto udać się do lekarza rodzinnego. Co powinno cię zaniepokoić?

  • Wzrost piersi i pierwsza miesiączka u dziewcząt.
  • Powiększone jądra i penis, zarost i głębszy głos u chłopców.
  • Owłosienie łonowe lub pod pachami, szybki wzrost, trądzik i zapach ciała dorosłych zarówno u chłopców jak i u dziewczynek.

Przeczytaj: Kiedy dojrzewanie zaczyna się za wcześnie, lepiej porozmawiaj z lekarzem. Na co zwrócić uwagę?

Źródło: The Sun

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza