Ta potrawa z PRL-u kojarzy nam się z dzieciństwem. Była powszechnie znienawidzona

2023-11-08 11:27

Jedzenie z dzieciństwa wywołuje wiele emocji. Dla jednych są to smaki nie do powtórzenia, a dla innych największy koszmar, który do dziś wywołuje w nich obrzydzenie. Szczególne emocje może budzić jedna potrawa, która kojarzy nam się z latami dzieciństwa.

Potrawa z PRL-u, która wzbudzała duże emocje
Autor: Getty Images Makaron z serem to potrawa, którą dzieci kochały lub nienawidziły

Potrawy, które dziś kojarzą nam się z dzieciństwem, to głównie proste dania przygotowywane przez nasze babcie i mamy. Dziś takie smaki są nie do powtórzenia, dlatego ich wspomnienie wywołuje łzę w oczach i ciepło w sercach. 

Wśród dań z dzieciństwa znajdują się jednak również te znienawidzone. Niektóre emocje i uczucia są tak silne, że na myśl o pewnych daniach do dziś robi nam się słabo. Takie przeżycia często są związane z pobytem w przedszkolach. Kuchnia w PRL-u była prosta i nieskomplikowana, a dania przygotowywane dla dzieci, musiały przede wszystkim sycić, a nie dostarczać wielu wartości odżywczych. Budziły więc skrajne emocje — dzieci je kochały albo nienawidziły.

Przedszkole idealne

Znienawidzona potrawa z PRL-u

Z dzieciństwa w PRL-u często wspominamy zupy mleczne, zupy owocowe, kogle-mogle, dania mączne. Były one proste do przygotowania, można je było zrobić szybko i w dużych ilościach. Doskonale zaspokajały apetyt, dlatego cieszyły się dużą popularnością. 

Wśród dawnych smaków znajdują się jeszcze jedne rodzaje potraw — wszelkiego rodzaju makarony. Można je było zrobić na wiele sposobów, ale najbardziej popularne były tzw. kluski z serem. Makaron z białym serem i z cukrem, czasem jeszcze ze śmietanką, to potrawa, którą wielu z nas pamięta z dzieciństwa. Wywoływała wiele emocji i miała tak wielu zwolenników, jak i przeciwników. 

Trauma z przedszkola

Post w mediach społecznościowych, który zamieściła użytkowniczka Ivy, wzbudził wiele reakcji. "Nienawidzę! Trauma z przedszkola! Sam widok i już mi źle! Tak samo jest z zupą owocową" - napisał jeden z internautów. "To koszmar przedszkola" - dodał ktoś inny.

Niektórzy jednak z sentymentem wspominają tę potrawę i do dziś bardzo ją lubią. "To było moje ulubione danie w przedszkolu, jeszcze trochę roztopionego masełka, do polania" - napisał jeden z internautów pod zdjęciem klusek z serem.

Czym jest makaron z serem?

Makaron z serem to dziś zdecydowanie mniej popularne danie niż w PRL-u. Wiele młodszych osób może nawet nie wiedzieć, z czym to się je. Kluski z serem to makaron z białym serem (a nie z żółtym, jak mogłoby się wydawać). Czasem polany śmietaną, innym razem masłem z cynamonem lub masłem z bułką tartą. Niektórzy w dzieciństwie jedli to danie w formie bardziej wytrawnej, z kwaśną śmietaną i boczkiem lub cebulą. Dzieci w przedszkolach dostawały jednak makaron zwykle na słodko.

Czytaj: Tłuste jedzenie w dzieciństwie źle wpływa na płodność. Są nowe badania

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza