Tak sprawdzisz, czy w twoim ogrodzie są kleszcze. Wystarczy ręcznik

2023-05-19 13:11

Każdego roku sezon na kleszcze zaczyna się coraz wcześniej. Te niebezpieczne pajęczaki zaczynają się uaktywniać wraz z nadejściem cieplejszych dni. Warto wiedzieć, że nie zamieszkują tylko lasów i łąk. Mogą znaleźć się także w naszych przydomowych ogródkach.

Sprawdź, czy w twoim ogrodzie są kleszcze. Pomoże ci ręcznik
Autor: Getty Images Sprawdź, czy w twoim ogrodzie są kleszcze. Pomoże ci ręcznik

Kleszcze stanowią duże zagrożenie dla dzieci. Warto się przed nimi chronić, gdyż mogą być nosicielem groźnych wirusów lub bakterii. Dlatego warto sprawdzić, czy kleszcze bytują w naszym ogrodzie. Pomóc może w tym zwykły ręcznik.

Zobacz także: Pieprzyk czy kleszcz? Zobacz galerię zdjęć kleszczy i naucz się je odróżniać

Sezon na kleszcze.Jak bezpieczne wyjąć kleszcza?

Choroby przenoszone przez kleszcze

Najczęstszą chorobą, którą przenoszą kleszcze, jest borelioza. Specjaliści podkreślają, że najwięcej tych pajęczaków rozprzestrzeniających boreliozę, znajduje się w okolicach dużych miast. Szacuje się, że w Warszawie kleszcze zainfekowane tą chorobą mogą stanowić aż 30%. Na boreliozę nie ma szczepionki, a chorobę leczy się silnymi antybiotykami.

Inną chorobą przenoszoną przez kleszcze jest kleszczowe zapalenie mózgu. Jest ona znacznie rzadsza niż borelioza. Warto jednak podkreślić, że stanowi o wiele większe zagrożenie. Przed chorobą możemy jednak ochronić się skuteczną szczepionką.

Gdzie bytują kleszcze?

Kleszcze możemy spotkać najczęściej na łąkach, na polach i w parkach. To jednak nie wszystko. Pajęczaki te bytują także w parkach, na działkach rekreacyjnych i w przydomowych ogródkach. Aktywność kleszczy rozpoczyna się już na przełomie marca i kwietnia, a kończy dopiero w listopadzie. Z uwagi na zmieniający się klimat, zdarza się, że już na początku marca możemy dostrzec pierwsze osobniki.

Kleszcze uwielbiają wysokie trawy i krzewy. Wgryzają się w skórę w miejscach, dlatego po powrocie do domu zawsze należy dokładnie obejrzeć siebie i dziecko.

Sprawdź, czy nie masz kleszczy w ogrodzie

Dzięki prostemu testowi każdy może sprawdzić, czy w jego ogrodzie bytują kleszcze. Potrzebny d tego jest tylko jasny ręcznik. Mocujemy go do kija od szczotki lub do mopa, a następnie przeciągamy po krzewach, trawie i tujach.

Jeżeli znajdziemy kleszcze, to z pewnością wczepią się w ręcznik. Na jasnym materiale pajęczaki będą dobrze widoczne.

Warto sprawdzić wszystkie miejsce w ciągu dnia. Kleszcze mogą być najbardziej aktywne przy temperaturze od 15 do 20 stopni Celsjusza, gdy nie pada deszcz.

Czytaj także: Im szybciej go usuniesz, tym lepiej. Zobacz, po jakim czasie kleszcz może zakazić dziecko chorobą

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza