Takich zdjęć dziecka lepiej nie wrzucać do internetu. Rodzice często o tym zapominają

2024-07-11 14:06

Rodzice bardzo często publikują w mediach społecznościowych zdjęcia swoich dzieci. Twórcy poradnika "Wizerunek dziecka w internecie. Publikować czy nie?" przestrzegają jednak przed tym. W niektórych sytuacjach lepiej nie umieszczać w sieci zdjęć swoich pociech. Jakie zagrożenia czyhają z tego powodu? Na co trzeba uważać? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w naszym artykule.

Dziecko
Autor: Getty Images

Jakich zdjęć dzieci lepiej nie wrzucać do sieci? Rodzice często o tym zapominają!

Publikacje z dziećmi w internecie, według twórców poradnika "Wizerunek dziecka w internecie. Publikować czy nie?" mogą "stanowić pożywkę dla hejtu, cyberprzemocy, tworzenia prześmiewczych memów", a także "zasilać fora popularne wśród osób o skłonnościach pedofilskich". Warto zatem być rozważnym przed podjęciem decyzji o wrzuceniu zdjęcia dziecka do sieci. Urząd Ochrony Danych Osobowych na swojej stronie internetowej apeluje do rodziców o wzmożoną czujność.

"Zdjęcia i nagrania z dziećmi mogą zasilać fora przeznaczone dla osób o skłonnościach pedofilskich. Zdarza się, że materiały tego typu w sposób ewidentny naruszają godność dziecka czy relacje z dorosłymi. Mnóstwo treści z udziałem dzieci publikuje się w sposób nadmierny, bezrefleksyjny, czasami niepotrzebnie czy bez poszanowania ich zdania" - informuje Urząd Ochrony Danych Osobowych.

Prezes UODO Mirosław Wróblewski na stronie urzędu podkreśla, że 23 procent dzieci w Polsce ma swój cyfrowy ślad jeszcze przed narodzinami w postaci zdjęć z USG ciąży. 81 proc. dzieci przed skończeniem drugiego roku życia ma natomiast swoje zdjęcia w profilach społecznościowych rodziców. "Wizerunek to dana osobowa i dobro osobiste. W przypadku dzieci warto wykazać się szczególną ostrożnością w jego przetwarzaniu i rozpowszechnianiu. Dorośli powinni znać nie tylko przepisy, ale i możliwe negatywne skutki publikowania tego typu materiałów w internecie, aby móc lepiej chronić dzieci" - apeluje prezes UODO.

Jakie zdjęcia dzieci można wrzucać do sieci? Pamiętaj o tych zasadach

Autorzy poradnika "Wizerunek dziecka w sieci" przypominają, że w sieci można publikować zdjęcia dzieci, jednak najlepiej robić to podczas wydarzeń z ich udziałem, bez udostępniania wizerunku pociech w sposób możliwy do ich identyfikacji. Idealnym pomysłem jest robienie oddających emocje zdjęć, na których nie widać cech fizycznych poszczególnych dzieci, które pozwoliłyby później na ich identyfikację.

Teściowe spod tych znaków zodiaku mają trudny charakter. Nie wchodź im w drogę!

Quiz z polskich lektur szkolnych. Co pamiętasz z tych książek? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 10
Kto napisał „Przedwiośnie”?
Wybieramy imię dla dziecka. Sprawdźmy jakie imiona wybiera AI- Królowe Matki odc. 12