Polscy ojcowie na końcu listy. W tej konkurencji przegrywają nawet z kolegami

2022-10-07 16:49

Aż 85% polskich ojców chce wychowywać dziecko za takim samym zaangażowaniem, co matka. Mimo to dzieci wolą nie powierzać im swoich problemów. Na liście osób, u których szukają wsparcia, ojcowie znaleźli się na końcu, nawet za kolegami.

Ojciec i syn rozmawiają
Autor: GettyImages

Raport Fundacji "Dajemy Dzieciom Siłę" nie pozostawia złudzeń: ojcowie nie są tymi, do których dzieci zgłaszają się ze swoimi problemami. Ale dlaczego, skoro większość z nich chce uczestniczyć w życiu dzieci i wspierać je i odgrywać ważną rolę w ich życiu na równi z ich matkami?

Czytaj również: Jakimi ojcami są mężczyźni z różnych stron świata? Co ich łączy, a co różni w podejściu do dzieci?

Spis treści

  1. Dzieci nie ufają ojcom
  2. Jaka jest prawda?
  3. Tata na urlopie rodzicielskim
Urlop macierzyński. Komu przysługuje?

Dzieci nie ufają ojcom

Fundacja postanowiła sprawdzić, co myślą o podziale ról w procesie wychowania dzieci współcześni ojcowie. Wyniki napawają nadzieją: polscy ojcowie są coraz bardziej świadomi i chcą angażować się w wychowanie dzieci oraz rozwój relacji z dzieckiem i rodziną.

Co z tego, skoro ich dzieci myślą inaczej? We wszystkich badaniach Fundacji "Dajemy Dzieciom Siłę", w których pojawia się pytanie o to, kto jest wsparciem dla dzieci, wynik jest bardzo podobny: na pierwszym miejscu młodzi ludzie wskazują matkę, następnie kolegów lub przyjaciół, a dopiero na trzecim miejscu tatę - czytamy w komunikacie fundacji.

Jaka jest prawda?

Aż 85% ojców uważa, że rola matki i ojca w wychowaniu dzieci powinna być taka sama. I matka, i ojciec w podobnym stopniu powinni rozmawiać z dzieckiem o jego problemach, powinni też wspólnie podejmować ważne decyzje dotyczące dziecka. Dochodząc do szczegółów najchętniej panowie widzieli się jako pomoc w zabawie, nauce i oczywiście w uprawianiu sportu, ale już nie w przygotowywaniu posiłków czy pielęgnacji niemowląt - co trzeci ojciec zrzuca tę odpowiedzialność na kobietę.

Najchętniej angażują się w wychowanie dziecka obecni 30- i 40-latkowie. Młodsi mężczyźni w wieku 18–20 lat uważają, że to mama powinna zajmować się pielęgnacją niemowlęcia, a tata – uprawiać sport z dzieckiem.

Wielu ojców przyznaje, że jako ojcowie są zmęczeni, że brakuje im czasu dla siebie oraz cierpliwości do dzieci. Często za przyczynę takie stanu rzeczy obwiniają własne doświadczenia z dzieciństwa i brak pozytywnych wzorców. 

Czytaj również: Jak przygotować partnera do roli ojca? 3 praktyczne rady

Urlop ojcowski 2022 - jak złożyć wniosek i co przysługuje młodemu tacie na urlopie?

Tata na urlopie rodzicielskim

Nadal też duża część ojców (63,1%) czuje się odpowiedzialnymi za finansowe utrzymanie rodziny, może dlatego też niechętnie udają się na urlopy tacierzyńskie

Według danych ZUS jedynie 1% ojców korzysta z urlopu rodzicielskiego, choć jest on w 100% płatny i trwa tylko 2 tygodnie. Wielu z nich przyznaje, że nie dostali komunikatu od partnerki, że ma ona taką potrzebę i ze chciałaby, aby ojciec dziecka odciążył ją w codziennych obowiązkach przy dziecku.

Być może takie myślenie się już wkrótce skończy, ponieważ w życie wchodzą zmiany dotyczące wprowadzenia obowiązkowych tygodni urlopu rodzicielskiego dla ojców. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza