Te Barbie mogą kosztować fortunę. Sprawdź, czy nie masz ich w piwnicy

2023-07-20 16:28

Film „Barbie” nie wszystkim może się podobać. Jedni będą zachwyceni, a inni nawet go nie obejrzą. Jeżeli jednak masz w piwnicy stare modele najpopularniejszej lalki świata, to może cię zainteresować, że wraz z popularnością filmu, wzrosną ich ceny. Niektóre starsze modele mogą kosztować fortunę.

Lalka Barbie
Autor: unsplash.com/mechtasbivaetsa Te Barbie mogą kosztować fortunę. Sprawdź w piwnicy, czy ich nie masz

Film Barbie to nietuzinkowa propozycja dla małych i dużych. Wyreżyserowana przez Gretę Gerwing amerykańska komedia fantasy to opowieść o Barbie i Kenie wydalonych z utopijnej Krainy, aby wyruszyć w podróż życia i odnaleźć siebie. W główne role wcielili się Margot Robbie  i Ryan Gosling.

Kolekcjonerzy tylko czekają, aż rzadkie egzemplarze lalek Barbie pojawią się na serwisach ogłoszeniowych. Popularność filmu „Barbie” sprawi, że ich ceny niewątpliwie wzrosną. Ekspertka ds. antyków dr Lori przyznała w rozmowie z businessinsider.com, że może to być wzrost nawet o 25%.

Zobacz także: Córki Goslinga o jego roli w Barbie. "W ich świecie jest całkowicie nieobecny"

Viki Gabor została blondynką! Jak się czuła w wersji Barbie?

Ceny akcji i lalek w górę

Film „Barbie” może podnieść ceny akcji firmy Mattel, a także zwiększyć ceny starych egzemplarzy najpopularniejszej lalki świata. Wartość kolekcji już teraz szokuje, a może być jeszcze wyższa.

Zainteresowanie rośnie wraz ze zbliżającą się premierą filmu, która nastąpi już jutro 21 lipca 2023 roku. Eksperci zwracają uwagę, że może to mieć bardzo duży wpływ na wartość samych lalek.

Kolekcja warta miliony

44-letni Jian Yang z Singapuru posiada drugą co do wielkości kolekcję Barbie na świecie. Posiada 12 000 lalek, których wartość jest szacowana na równowartość niemal 1 600 000 zł. Jak sam przyznaje w rozmowie z portalem, wcale nie chce na nich zarabiać. Po prostu je uwielbia i przyznaje, że budował swoją kolekcję przez kilka dekad.

Jedną z jego lalek w kolekcji jest Barbie Swarovski, za którą zapłacił równowartość 14 400 zł. Miał wtedy 21 lat.

36-letni kolekcjoner z Holandii posiada 800 lalek, a wartość jego kolekcji to równowartość około 120 000 zł. Unikalnych modeli szuka na Vinted. Niektóre z jego najcenniejszych lalek to modele „play-line”, które stały się naprawdę rzadkie. Co ciekawe, swoją wymarzoną lalkę kupił za około 1100 zł od kobiety z Polski w 2006 roku. Jej wartość to teraz ponad 2000 zł.

Kolekcja Sylcette Lhoste liczy 318 lalek z okresu od lat 60-tych do 90-tych. Ich wartość jest o tyle wyższa, że wciąż są w fabrycznych opakowaniach.

Czytaj także: Zabawa lalkami uczy empatii i odpowiedzialności - także chłopców!

Kupujesz córce wyłącznie lalki? Zobacz, jaką krzywdę jej wyrządzasz

Najdroższa lalka Barbie na świecie

Najdroższą lalką Barbie to egzemplarz stworzony we współpracy z projektantem Stefano Canturi. Stworzona w 2010 roku miała blond włosy z grzywką z wysokim upięciem i czarną sukienkę z tiulem. Na szyi miała naszyjnik wykonany z australijskich różowych diamentów. To właśnie ten naszyjnik został zaprojektowany przez Canturi. Lalkę sprzedano na licytacji dla fundacji zajmującej się badaniami nad rakiem piersi za 1 210 000 zł.

Popularnością wśród kolekcjonerów cieszą się także modele Color Magic Barbie z 1966 roku i modele z lat 80-tych z serii Rockers Barbie. Ich wartość na aukcjach to od około 600 zł do 3000 zł.

Źródło: businessinsider.com, eleganta.pl