Zabawa lalkami uczy empatii i odpowiedzialności - także chłopców!

2021-11-10 9:36

Zabawa lalkami jest dla dziewczynek i chłopców świetną rozrywką oraz nauką! Według psychologów, dzieci, które bawią się lalkami, czeszą je i ubierają, szybciej rozwijają swój zmysł estetyczny i relacje społeczne. Oprócz tego uczą się empatii i odpowiedzialności. Jaką lalkę kupić dziecku?

Zabawa lalkami uczy empatii i odpowiedzialności - także chłopców!
Autor: Getty images Zabawa lalkami uczy empatii i odpowiedzialności - także chłopców!

Zabawki dla dzieci obecnie służą nie tylko rozrywce, ale także nauce. Mają wspierać rodziców w wychowaniu dziecka i ich zadaniem jest zachęcenie dziecka do poznawania świata. Psycholodzy uważają, że bardzo dobrymi zabawkami dla dziewczynek, ale i dla chłopców (o ile tylko są zainteresowani) są lalki, które imitują realne życie.

Spis treści

  1. Czego uczy dziecko zabawa lalkami?
  2. Lalka, która wygląda jak jej właścicielka
  3. Ogromny wybór lalek - jaką lalkę kupić dziecku?
Bezpieczne zabawki

Czego uczy dziecko zabawa lalkami?

Zabawa lalkami ma ogromny wpływ na rozwój każdego dziecka. Dobrze jest, gdy do zestawu z lalką dołączone są akcesoria, ubranka, domy czy zwierzęta. Dzięki temu maluchy mogą wymieniać się między sobą różnymi akcesoriami, ucząc się ten sposób relacji międzyludzkich.

Co ciekawe, dzieci, które ubierają i czeszą swoje lalki, kształtują swój zmysł estetyczny, ćwiczą zdolności manualne i koordynacje wzrokowo-ruchową.

Przytulanie lalki wpływa za to na rozwój empatii i zachowań opiekuńczych. Istotną funkcję odgrywają też lalki-niemowlęta, która uczą dziewczynki odpowiedzialności. Warto wiedzieć, że dziewczynki, które bawią się lalkami, są potem bardziej świadomymi matkami!

Lalka, która wygląda jak jej właścicielka

Interesujący jest fakt, że dziewczynki ponoć chętniej bawią się lalkami, które wyglądają tak jak one: mają taki sam kolor włosów, noszą okulary lub mają piegi. To pozwala dziewczynkom identyfikować się z lalkami, budzi większą potrzebę opiekowania się i obdarzania miłością.

Z kolei lalki, które wyglądają jak dorosłe kobiety, mogą mieć wpływ na zaburzenia samooceny dziewczynek. Stymulują bowiem pragnienie bycia równie doskonałą.

Czytaj również: Zabawki dla dziewczynek: co wybrać na prezent dla małej dziewczynki? [TOP 10 zabawek]

Zabawki z bijącym sercem - czy warto kupić taką dla maluszka?

Ogromny wybór lalek - jaką lalkę kupić dziecku?

Badania archeologiczne dowiodły, że lalki należą do najstarszych zabawek świata. Bawiły się nimi dzieci w starożytnym Egipcie i Rzymie, w średniowieczu i w czasach Napoleona. Jakie lalki znajdziemy współcześnie na rynku?

Lalki szmacianki

Szmaciane lalki – miękkie, idealne do przytulania można kupić w sklepach, ale można również wykonać samemu. Będzie to znakomita twórcza zabawa. Zwykle szmacianki mają włosy z włóczki upięte w kucyk lub zaplecione w warkoczyki i kolorową sukienkę. Setki inspiracji znajdziemy w internecie.

Tego rodzaju lalki nie tylko świetnie nadają się do zabawy, ale również, gdy dziecko wyrośnie, mogą stanowić oryginalną dekorację ścienną pokoju nastolatki. Lalki z gałganków dostępne w sklepach i galeriach są często dosyć drogie, ponieważ zaliczane są do wyrobów hand-made.

Wśród lalek-szmacianek pojawiły się też osobliwe lalki MamAmor Dolls mające specjalny otwór w miejscu pochwy, którym może wychodzić dziecko. Zabawka może być w ciąży, a po porodzie karmić dziecko piersią i nosić je w chuście. Zwolennicy tych lalek twierdzą, że przełamują one tabu związane z porodem, który przecież jest najbardziej naturalną częścią życia człowieka.

Popularne bobaski i bobas karmiony piersią

Mały pucołowaty bobas to, obok laki-szmacianki i lalki wystruganej z drewna, jedna z najstarszych wersji tej popularnej zabawki. Obecne lalki-bobaski coraz bardziej przypominają żywe niemowlęta. Firmy, które je produkują, prześcigają się w dążeniu do realistycznego odtworzenia rysów twarzy i miękkich kształtów małego dziecka.

Lalki-bobasy mogą być różnej wielkości, ale najpopularniejsze to te wielkości prawdziwego noworodka. Można do nich dokupić akcesoria niezbędne do pielęgnacji plastikowego dziecka: kołyski, łóżeczka, nosidełka, wózki głębokie i spacerowe, butelki, smoczki i niezbędne ubranka.

Jedna z firm wypuściła na rynek kontrowersyjną wersję lalki-bobaska, która gdy jest głodna, płacze. Przestaje, kiedy poda mu się pierś. Aby nakarmić plastikowe „dziecko”, mały rodzic musi założyć specjalny fartuszek w kwiatuszki imitujące piersi i przystawić lalkę-dzidziusia do nich. Bobas porusza ustami, wydaje odgłosy ssania, a po karmieniu koniecznie trzeba przypilnować, żeby mu się odbiło.

Lalki Barbie

Ta niewielkich rozmiarów lalka przypomina dorosłą kobietę – ma wyraźnie zarysowane piersi i biodra, niewiarygodnie długie nogi, smukłą kibić, długie włosy i piękną twarz młodej dziewczyny. Barbie ma także swojego chłopaka, Kena i sztab przyjaciółek.

Firma Mattel – producent serii – zadbała także o stworzenie luksusowej przestrzeni dla lalki. Można zatem kupić mnóstwo akcesoriów, które „umilą życie” Barbie, a więc: stroje stosowne do okoliczności – od sportowych, przez codzienne, po wizytowe, samochody, skutery, baseny, leżaki, wyposażenie kuchni i pokojów, i wiele innych.

Lalka Barbie należy do najlepiej sprzedających się zabawek na świecie. Jest tak popularna, że niektóre dziewczynki nie wyrastają z uwielbienia dla ukochanej Barbie. Znane są przypadki, gdy dorosłe kobiety w gabinetach chirurgii plastycznej starają się upodobnić do swojego ideału.

Lalki wzorowane na filmach i bajkach

Lalek wzorowanych na filmach i bajkach jest mnóstwo – niemal każda filmowa baśń to przyczynek, by producenci wypuścili na rynek lalkowe odpowiedniki animowanych bohaterów. I tak Elza, Królewna Śnieżka, Kopciuszek, Piękna i Bestia i wiele innych bohaterów doczekały się swoich lalkowych wersji.

Lalki wzorowane na ulubionych postaciach bajek pozwalają dzieciom na odgrywanie ról i całych scen z filmów, ale również na wymyślanie własnych scenariuszy. To sprzyja rozwojowi pamięci, wyobraźni oraz rozwojowi kreatywności.

Czytaj również: Bajki Disneya. TOP 10 kultowych filmów, które musisz pokazać dziecku

Jak myć zabawki dla niemowlaka? Czy zabawki trzeba dezynfekować?