Stosujesz takie żele na ząbkowanie? Lepiej wyrzuć. Eksperci wskazują zakazane składniki

2022-09-27 10:50

Polska doczekała się wreszcie własnych wytycznych, dotyczących obecności szkodliwych substancji w preparatach dla niemowląt. Chodzi gównie o żele na ząbkowanie, których składnikiem przeciwbólowym była lidokaina, ale również alkohol i sacharoza. Jeśli masz te żele w apteczce, koniecznie je wyrzuć.

Dziecko ząbkujące, gryzące palec mamy
Autor: Getty images Te substancje w popularnych żelach na ząbkowanie są szkodliwe i nie wolno ich stosować. Masz je w apteczce?

Agencja Żywności i Leków (FDA), amerykańska instytucja rządowa, której rekomendacje są wyznacznikiem dla całego świata, już kilka lat temu ogłosiła, że lidokaina znajdująca się w preparatach na ząbkowanie to substancja, która może powodować poważne skutki uboczne oraz kłopoty zdrowotne u niemowląt.

Teraz do głosu amerykańskich ekspertów dołączyli polscy stomatolodzy dziecięcy, neonatolodzy i pediatrzy, którzy kilka dni temu wydali pierwsze rekomendacje dotyczące preparatów na ząbkowanie u dzieci.

We wspólny stanowisku specjaliści wymienili lidokainę, alkohol oraz sacharozę, jako substancje często występujące w żelach na ząbkowanie dla niemowląt, uznając je za potencjalnie szkodliwe dla zdrowia małych pacjentów.

Lidokaina ma działanie toksyczne

Zdaniem FDA i polskich ekspertów, lidokainą, czyli substancja znieczulająca miejscowo, może być źródłem zatrucia. Badania nad toksycznością lidokainy dotyczyły wprawdzie amerykańskich preparatów, w których stężenie tej substancji w żelach na ząbkowanie wynosiło ok. 2 proc, (w Polsce maksymalne stężenie wynosi 0,5 proc.), jednak specjaliści przyznają, że lidokaina w każdej ilości może dawać negatywne objawy ze stronu układu nerwowego: drgawki lub zaburzeń rytmu serca, problemy z oddychaniem.

FDA opierało swoje wytyczne na 22 zgłoszeniach skutków ubocznych związanych z podaniem niemowlakowi lidokainy. 6 zatruć spowodowało śmierć dziecka, 11 dzieci wymagało hospitalizacji, a 2 przypadki skończyły się interwencją lekarską.

Czytaj również: Ząbkowanie niemowląt: 9 pytań o ząbkowanie u dzieci

Biegunka, ślinienie i brak apetytu - to mogą być objawy ząbkowania. Jak sobie z tym radzić?

Webinar z lek. dent. Karoliną Łukaszkiewicz-Buczek: Ząbkowanie i higiena jamy ustnej u najmłodszych

Lidokainę można zastąpić bezpiecznymi substancjami  

FDA w swoich rekomendacjach z 2014 roku podawało, że żele z lidokainą są niezdrowe i tak naprawdę nie są skuteczniejsze od tradycyjnych sposobów na złagodzenie bólu w czasie ząbkowania, jak schłodzone gryzaki: lidokaina powoduje znieczulenie dziąseł maksymalnie na kilkanaście minut.

Co w takim razie jest skutecznym i bezpiecznym lekiem na zmniejszenie dolegliwości i w czasie ząbkowania? Polskie rekomendacje, które cytuje portal https://mgr.farm/ podają, że skutecznymi substancjami w preparatach na ząbkowanie, które mają wysoki profil bezpieczeństwa jest kwas hialuronowy, ksylitol, ekstrakt z rumianku i aloesu.

Portal mgr.farm/ przypomina również, że polskie rekomendacje nie skupiają się jedynie na ocenie lidokainy, ale również mówią o innych niewskazanych substancjach, znajdujących się w żelach na ząbkowanie.  Stanowczo odradzają stosowanie preparatów z zawartością alkoholu, który może wpływać drażniąco na błonę śluzową jamy ustnej i powodować zaburzenia rozwoju oraz sacharozę, która wpływa na zwiększenie ryzyka rozwoju próchnicy.