Stosujesz takie żele na ząbkowanie? Lepiej wyrzuć. Eksperci wskazują zakazane składniki

2022-09-27 10:50

Polska doczekała się wreszcie własnych wytycznych, dotyczących obecności szkodliwych substancji w preparatach dla niemowląt. Chodzi gównie o żele na ząbkowanie, których składnikiem przeciwbólowym była lidokaina, ale również alkohol i sacharoza. Jeśli masz te żele w apteczce, koniecznie je wyrzuć.

Dziecko ząbkujące, gryzące palec mamy
Autor: Getty images Te substancje w popularnych żelach na ząbkowanie są szkodliwe i nie wolno ich stosować. Masz je w apteczce?

Agencja Żywności i Leków (FDA), amerykańska instytucja rządowa, której rekomendacje są wyznacznikiem dla całego świata, już kilka lat temu ogłosiła, że lidokaina znajdująca się w preparatach na ząbkowanie to substancja, która może powodować poważne skutki uboczne oraz kłopoty zdrowotne u niemowląt.

Teraz do głosu amerykańskich ekspertów dołączyli polscy stomatolodzy dziecięcy, neonatolodzy i pediatrzy, którzy kilka dni temu wydali pierwsze rekomendacje dotyczące preparatów na ząbkowanie u dzieci.

We wspólny stanowisku specjaliści wymienili lidokainę, alkohol oraz sacharozę, jako substancje często występujące w żelach na ząbkowanie dla niemowląt, uznając je za potencjalnie szkodliwe dla zdrowia małych pacjentów.

Lidokaina ma działanie toksyczne

Zdaniem FDA i polskich ekspertów, lidokainą, czyli substancja znieczulająca miejscowo, może być źródłem zatrucia. Badania nad toksycznością lidokainy dotyczyły wprawdzie amerykańskich preparatów, w których stężenie tej substancji w żelach na ząbkowanie wynosiło ok. 2 proc, (w Polsce maksymalne stężenie wynosi 0,5 proc.), jednak specjaliści przyznają, że lidokaina w każdej ilości może dawać negatywne objawy ze stronu układu nerwowego: drgawki lub zaburzeń rytmu serca, problemy z oddychaniem.

FDA opierało swoje wytyczne na 22 zgłoszeniach skutków ubocznych związanych z podaniem niemowlakowi lidokainy. 6 zatruć spowodowało śmierć dziecka, 11 dzieci wymagało hospitalizacji, a 2 przypadki skończyły się interwencją lekarską.

Czytaj również: Ząbkowanie niemowląt: 9 pytań o ząbkowanie u dzieci

Biegunka, ślinienie i brak apetytu - to mogą być objawy ząbkowania. Jak sobie z tym radzić?

Webinar z lek. dent. Karoliną Łukaszkiewicz-Buczek: Ząbkowanie i higiena jamy ustnej u najmłodszych

Lidokainę można zastąpić bezpiecznymi substancjami  

FDA w swoich rekomendacjach z 2014 roku podawało, że żele z lidokainą są niezdrowe i tak naprawdę nie są skuteczniejsze od tradycyjnych sposobów na złagodzenie bólu w czasie ząbkowania, jak schłodzone gryzaki: lidokaina powoduje znieczulenie dziąseł maksymalnie na kilkanaście minut.

Co w takim razie jest skutecznym i bezpiecznym lekiem na zmniejszenie dolegliwości i w czasie ząbkowania? Polskie rekomendacje, które cytuje portal https://mgr.farm/ podają, że skutecznymi substancjami w preparatach na ząbkowanie, które mają wysoki profil bezpieczeństwa jest kwas hialuronowy, ksylitol, ekstrakt z rumianku i aloesu.

Portal mgr.farm/ przypomina również, że polskie rekomendacje nie skupiają się jedynie na ocenie lidokainy, ale również mówią o innych niewskazanych substancjach, znajdujących się w żelach na ząbkowanie.  Stanowczo odradzają stosowanie preparatów z zawartością alkoholu, który może wpływać drażniąco na błonę śluzową jamy ustnej i powodować zaburzenia rozwoju oraz sacharozę, która wpływa na zwiększenie ryzyka rozwoju próchnicy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza