Telefony komórkowe powiązano z autyzmem u noworodków. "Mamy wystarczająco dużo dowodów"

2022-11-23 15:21

Istnieje wystarczająca ilość dowodów, które wskazują istnienie związku między ekspozycją na fale elektromagnetyczne (emitowane np. przez telefony komórkowe) a autyzmem - twierdzą naukowcy. I ostrzegają rodziców, aby ograniczyli styczność noworodków z telefonami.

matka karmiąca dziecko z telefonem w dłoni
Autor: Getty images Telefony komórkowe mogą sprzyjać zaburzeniom ze spektrum autyzmu u noworodków. "Mamy wystarczająco dużo dowodów"

Każdy z nas ma telefon komórkowy i używa do niemal ciągle. Pora przestać, przynajmniej, gdy jesteś mamą noworodka i małego dziecka. Naukowcy są przekonani, że fale elektromagnetyczne emitowane przez telefony komórkowe, mogą sprzyjać zaburzeniom ze spektrum autyzmu u dzieci. Szczególnie narażone na to są noworodki, ponieważ im mniejsze dzieci tym większa podatność ich mózgów na zmiany wywołane działaniem fal.  

Fale emitowane przez komórki szkodzą zdrowiu

Dowody naukowe nie kłamią: chociaż inteligentne urządzenia ułatwiają nam życie, stanowią również poważne zagrożenie dla zdrowia, zwłaszcza dzieci. Nie dotyczy to tylko telefonów komórkowych - niewidzialne fale elektromagnetyczne emitują wszystkie urządzenia, takie jak telewizory, lodówki czy mikrofalówki. Przechodzą przez ściany oraz nasze ciało i jego komórki, które nie zostały na to przygotowane przez ewolucję.  

Próby kliniczne i badania przeprowadzone przez wiodące instytucje medyczne z całego świata dowiodły, że emisja fal elektromagnetycznych jest szkodliwa. Wiadomo, że zwiększa poziom stresu w organizmie człowieka,  może powodować zaburzenia fal mózgowych i zwiększa ryzyko chorób serca u dorosłych.

Szczególnie podatne na szkodliwe działanie fal elektromagnetycznych są noworodki i niemowlęta, których układy i narządy nie są jeszcze w pełni dojrzałe, a czaszka, chroniąca mózg przed tego typu bodźcami - cienka. To pozwala falom z telefonów komórkowych i innych inteligentnych urządzeń łatwiej przenikać do wewnątrz. 

Czytaj również: Komputer i telefon komórkowy a ciąża. Bezpieczne korzystanie z urządzeń elektronicznych w ciąży

Kiedy kupić i jak wybrać smartfon dla dziecka? Ranking modeli do 400 zł [2021]

Fale elektromagnetyczne wpływają na rozwój autyzmu

Badania nad wpływem fal z komórek na mózg dziecka są jednoznaczne: mogą wpływać na rozwój autyzmu, ADHD i innych problemów zdrowotnych u dzieci.

Tempo rozwoju autyzmu i ADHD w ostatnich dekadach jest ewidentne. Chociaż, zdaniem ekspertów, samo korzystanie z telefonu komórkowego nie powoduje autyzmu u dzieci (to zaburzenie wrodzone), to jednak jego nadużywanie może wpływać na rozwój dziecka. Istnieje bowiem zależność między ekspozycją na pola elektromagnetyczne i promieniowanie o częstotliwości radiowej a zaburzeniami ze spektrum autyzmu. 

Wyniki badań wskazują na podobieństwo skutków działania fal z objawami tego zaburzenia. Chodzi głównie o bardzo poważnie i naukowo brzmiące symptomy, np. stres komórkowy i oksydacyjny, który rozpoznaje się u osób z autyzmem, tzw. genotoksyczność, dysfunkcja mitochondrialna, nieprawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego, podwyższony poziom wapnia wewnątrzkomórkowego związanych ze stanem zapalnym, naruszenie bariery krew-mózg i ukrwienia mózgu, zaburzenia neuropatologiczne i rozregulowanie elektrofizjologiczne – czyli masa czynników przyczyniających się do wielopoziomowe zakłócenia funkcjonowania organizmu. 

U dzieci cierpiących na zaburzenia spektrum autyzmu dominują również zmiany w działaniu elektrofizjologicznym mózgu i autonomicznego układu nerwowego oraz przetwarzaniu sensorycznym, często występuje padaczka, a zaburzenia snu są niemal powszechne. Wszystkie te zakłócenia występują także w przypadku ekspozycji na fale elektromagnetyczne, które mogą dodatkowo przyczynić się do nasilenia tych objawów.

Czytaj również: Nomofobia, czyli lęk przed utratą telefonu komórkowego

Trzeba ograniczać kontakt z telefonami

Zdaniem ekspertów dowody na negatywny wpływ fal elektromagnetycznych na rozwój autyzmu są na tyle wystarczające, aby uzasadnić wprowadzenie nowych standardów dotyczących ograniczenia ekspozycji dzieci na działanie fal. Tak jest już w niektórych krajach: w Belgii wprowadzono zakaz sprzedaży telefonów komórkowych dzieciom poniżej 7. roku życia, a reklamy telefonów komórkowych są również zakazane w programach telewizyjnych dla dzieci, w Australii edukuje się rodziców, aby ograniczali kontakt dzieci z telefonami komórkowymi. Francja wprowadziła zakaz reklam telefonów komórkowych skierowanych do dzieci poniżej 12. roku życia oraz zakaz korzystania z Wi-Fi i urządzeń bezprzewodowych w przedszkolach, podobnie jak w Izraelu.

Wszyscy podkreślają również konieczność ograniczenia ekspozycji na fale w przypadku kobiet w ciąży oraz rodziców nowo narodzonych dzieci:

  • Kobiety w ciąży powinny ograniczyć korzystanie z telefonów komórkowych: oglądania filmów, długich rozmów, serfowania po intrenecie. Odradza się trzymanie laptopa na kolanach. 
  • Dzieci poniżej 4. roku życia nie powinny bawić się telefonem komórkowym. Oprócz szkodliwych skutków promieniowania elektromagnetycznego, korzystanie z nich ma negatywny wpływ na ich rozwój językowy, umiejętność czytania, budowanie pamięci oraz ogólny rozwój umysłowy i społeczny.