Ten paraliżujący lęk odczuwa wiele kobiet. Badania są jednoznaczne

2023-05-18 14:06

Pandemia koronawirusa nasiliła wśród kobiet lęk i strach przed porodem. Tokofobia, bo tak nazywa się zaburzenie lękowe dotyczące porodu, występuje najczęściej u kobiet, które po raz pierwszy mają zostać mamami. Jak wynika z badań, z powodu pandemii i poczucia osamotnienia odsetek kobiet cierpiących na tokofobię, znacznie się zwiększył.

Ten paraliżujący lęk odczuwa wiele kobiet. Badania są jednoznaczne
Autor: Getty Images Ten paraliżujący lęk odczuwa wiele kobiet. Badania są jednoznaczne

Tokofobia to silny lęk, który często uniemożliwia kobiecie próbę urodzenia dziecka siłami natury. Zaburzenie lękowe sprawia, że wszystko, co jest związane z porodem, wywołuje w ciężarnej atak paniki, przyspieszone bicie serca, drżenie rąk. Wiele kobiet nie jest w stanie opanować tego lęku, dlatego tokofobia może być wskazaniem do cesarskiego cięcia.

Pandemia nasiliła strach przed porodem

Jak wynika z badań amerykańskich naukowców opublikowanych w magazynie "Evolution, Medicine, and Public Health", pandemia nasiliła wśród kobiet w USA lęk przed porodem. Aż 62 procent ankietowanych przez badaczy z Dartmouth kobiet miało bardzo wysoki poziom lęku przed porodem. Kobiety w ciąży najbardziej obawiały się, że będą musiały rodzić w samotności, bez wsparcia najbliższych osób i że w razie zachorowania na COVID-19 dziecko zostanie im odebrane. 

"Nasze wyniki wykazały naprawdę wysokie wskaźniki lęku przed porodem w naszej próbie. Ponieważ nie ma danych ze Stanów Zjednoczonych sprzed pandemii, nie możemy porównać naszych danych z tym kontekstem, ale wiemy, że wskaźniki są bardzo wysokie w porównaniu z innymi międzynarodowymi badaniami na ten temat, które zostały opublikowane przed pandemią” - powiedziała Zaneta Thayer '08, autorka badania i profesor antropologii w Dartmouth.

Lęk przed porodem może o 91 procent zwiększyć ryzyko przedwczesnego porodu

Z danych zebranych przed badaczy wynika, że tokofobia może doprowadzić do przedwczesnego porodu i rozwiązania ciąży przed terminem. Ryzyko wzrasta nawet o 91 procent, zwłaszcza u kobiet, które mają ciążę wysokiego ryzyka lub depresję prenatalną. Jak wynika z badania przeprowadzonego w Dartmouth, lęk przed porodem może częściej występować u kobiet, które mają kiepską sytuację materialną lub nie posiadają wyższego wykształcenia.

"Nasza praca pokazuje, że istnieje potrzeba uwzględnienia lęku przed porodem w ramach opieki zdrowotnej dla matek" – podsumowała profesor antropologii Zaneta Thayer.

Badania zostały przeprowadzone na 2886 uczestniczkach. Naukowcy zbierali dane od kwietnia 2020 do lutego 2021 roku od 1775 uczestniczek w ciąży i 1110 uczestniczek, które urodziły dziecko w ciągu ostatniego miesiąca. 87 procent ankietowanych kobiet było białych, a 54 procent oznaczyło roczny dochód na poziomie wyższym niż 100 tysięcy dolarów. 

Czytaj też: Boisz się porodu? 8 dobrych wiadomości dotyczących porodówki