To miasto płaci kobietom w ciąży. Pieniądze mają rozwiązać poważny problem

2023-03-30 12:43

Jedno z miast ogłosiło uruchomienie programu, dzięki któremu płaci kobietom w ciąży 1000 dolarów miesięcznie. Program ma wyeliminować problem śmiertelności niemowląt.

Kobieta w ciąży i z dzieckiem
Autor: Getty Images To miasto płaci kobietom w ciąży. Pieniądze mają rozwiązać poważny problem

Miasto Filadelfia w Stanach Zjednoczonych ogłosiło uruchomienie nowego programu Philly Joy Bank, zgodnie z którym kobiety w ciąży będą otrzymywały co miesiąc 1000 dolarów dodatku finansowego.

Władze miasta liczą, że pokaźny dodatek finansowy pozwoli wyeliminować poważny problem, z którym mierzy się Filadelfia. Miasto ma jeden z najwyższych w kraju wskaźników śmiertelności niemowląt w pierwszym roku życia.

Program dostępny dla wybranych osób

Celem programu jest wykluczenie różnic rasowych i zmniejszenie odsetka śmiertelności dzieci. Będą mogły z niego skorzystać czarnoskóre mamy, zamieszkujące określone dzielnice, których roczny dochód nie przekracza 100 000 dolarów. 

Jak wynika z danych raportu przeprowadzonego przez Maternal Mortality Report w 2021 roku, czarne kobiety niebędące Latynosami były odpowiedzialne za 43 procent urodzeń w latach 2013-2018, ale aż za 58 procent zgonów związanych z ciążą.

"Wiemy, że możliwość lepszego wspierania kobiet w ciąży i świeżo upieczonych rodziców pomaga utrzymać dzieci przy życiu. W najbiedniejszym dużym mieście w kraju nie zawsze jest to łatwe, zwłaszcza w obszarach, które są miażdżone przez pokoleniową biedę i systemowy rasizm" - powiedziała w oświadczeniu komisarz ds. zdrowia, dr Cheryl Bettigole.

1000 dolarów na utrzymanie dziecka

Dodatek w wysokości 1000 dolarów ma być wypłacany przez 18 miesięcy — około 6 miesięcy w czasie ciąży oraz 12 miesięcy po porodzie. Władze nie zamierzają narzucać żadnych ograniczeń w zakresie sposobu wydawania pieniędzy. Program zakłada też, że mamy otrzymają dodatkowe wsparcie w postaci douli, wizyt domowych, wizyt konsultantki laktacyjnej. 

Departament Zdrowia Publicznego w Filadelfii zamierza rozpocząć pilotaż Philly Joy Bank na początku 2024 r.. Fundacja Williama Penna i partnerzy Sprint Point przekazali 3 miliony dolarów z 6 milionów dolarów, które miasto ma nadzieję zebrać na nowy program. Jak pisze "New York Post", kwota finansowania wystarczyłaby na wsparcie 250 matek. 

Projekt wzoruje się na tych z innych miast

Projekt ma wzorować się na tym, który w 2021 roku wprowadziło miasto Nowy Jork. Dzięki niemu czarnoskóre matki, zamieszkujące dzielnice Harlem, Inwood i Washington Heights, przez 3 lata otrzymywały miesięcznie 1000 dolarów wsparcia.

Czytaj też: Rośnie liczba zgonów wśród niemowląt i odsetek martwych urodzeń

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza