To najmłodszy wcześniak, który przeżył. Urodził się jeszcze przed 22. tygodniem ciąży

2022-02-25 8:24

Chłopiec urodził się w 21. tygodniu ciąży, miał siostrę bliźniaczkę. Niestety dziewczynka zmarła kolejnego dnia po porodzie. Ważący mniej niż 0,5 kg Curtis został wpisany do Księgi Rekordów Guinessa.

Najmłodszy wcześniak na świecie ma już 1,5 roku
Autor: Getty images Najmłodszy wcześniak na świecie ma już 1,5 roku

Wcześniak to dziecko urodzone między 22. a 37. tygodniem ciąży. Do tej pory uważa się, że właśnie dzieci urodzone w 22. tygodniu ciąży są najmłodszymi, jakie mają szansę przeżyć, dlatego np. w Polsce nie ratuje się dzieci urodzonych przez 22. tygodniem życia.

W przypadku ważącego mniej niż 0,5 kg Curtisa, byłby to wyrok śmierci. Bo chłopiec, mimo sceptycyzmu lekarzy, żyje, a od jego narodzin minęło już ponad 1,5 roku.

Czytaj też: Jak wcześniak dogania rówieśników? Rozmowa z neonatologiem

Najwcześniej urodzone dziecko na świecie, które zdołało przeżyć

Malutki Curtis Means ważył zaledwie 420 g. Jego siostra bliźniaczka niestety zmarła w kolejnym dniu po porodzie, jednak chłopiec okazał się prawdziwym wojownikiem.

Chłopczyk przyszedł na świat w lipcu 2020 roku w Birmingham w stanie Alabama. I choć pojawił się praktycznie 19 tygodni za wcześnie, a jego szanse na przeżycie oscylowały w okolicach 1%, dzięki nowoczesnej medycynie żyje i ma się dobrze.

Dziecko było tak małe, że przez 3 miesiące musiało być podłączone do aparatury na oddziale intensywnej terapii. Dopiero po 275 dniach od porodu opuściło szpital. Dopiero wtedy, gdy było gotowe do tego, by oddychać samodzielnie i móc przyjmować pokarmy.

Podobno dziś Curtis jest bardzo aktywnym dzieckiem, a jego mama żartuje, że czasem wprost za nim nie nadąża. Tym bardziej, że pod swoją opieką ma jeszcze trójkę rodzeństwa chłopca.

Pielęgnacja wcześniaka w domu