To zdjęcie wstrząsnęło światem. Pokazuje koszmar ciężarnych z Mariupola

2022-03-10 11:32

W środę 9 marca wojska rosyjskie zbombardowały szpital dziecięcy i położniczy w Mariupolu. Zaraz po tym świat obiegło zdjęcie ciężarnej kobiety ewakuowanej z miejsca tej strasznej tragedii. W krótkim czasie trafiło na czołówki światowych mediów, stając się symbolem ludobójczych działań armii Władymira Putina.

Ewakuacja ciężarnych po bombardowaniu szpitala położniczego w Mariupolu.
Autor: Instagram/Evgeniy Maloletka Ewakuacja ciężarnych po bombardowaniu szpitala położniczego w Mariupolu.

Autorem tej przejmującej fotografii jest Evgeniy Maloletka. Pokazuje ona kobietę w zaawansowanej ciąży, którą ukraińscy ratownicy medyczni i wolontariusze ewakuują ze zbombardowanego szpitala położniczego. W tle doskonale widać ogrom zniszczeń – kompletnie zniszczony budynek placówki i jej zdewastowany dziedziniec.

Ukraińscy pogranicznicy usprawnili odprawę kobiet i dzieci uciekających przed wojną. Na przekroczenie granicy czekają ok godz.

Bombardowanie szpitala w Mariupolu

Atak na szpital położniczy i dziecięcy w ostrzeliwanym od wielu dni Mariupolu został przeprowadzony 14 dnia inwazji Rosji na Ukrainę w godzinach porannych. Dokonano go kilka godzin po tym, jak minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba błagał o korytarz humanitarny dla ludności cywilnej Mariupola (w tym 3 tys. dzieci), której brakuje jedzenia i lekarstw. Moskwa obiecała zawieszenie broni, by umożliwić cywilom ucieczkę, niestety po raz kolejny nie dotrzymała słowa.

Po ataku wstrząśnięty prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w takich słowach zwrócił się na Twitterze do świata:

„Bezpośrednie uderzenie wojsk rosyjskich w szpital położniczy. Ludzie, dzieci są pod gruzami. Okrucieństwo! Jak długo jeszcze świat będzie wspólnikiem ignorowania terroru? Zamknijcie niebo już teraz! Zatrzymajcie zabijanie! Macie władzę, ale wydaje się, że tracicie człowieczeństwo.”

Przeczytaj także: Częściej rodzą wcześniaki, niektóre tracą ciążę. Koszmar ciężarnych Ukrainek

Wiceszef biura Wołodymyra Zełenskiego - Kyrylo Tymoszenko powiedział, że władze nadal próbują ustalić liczbę ofiar.

Z kolei Wiaczesław Abroskin, wiceszef ukraińskiej policji, napisał:

„Według naocznych świadków szpital położniczy już nie istnieje, wiele kobiet jest rannych i zabitych. Rosjanie, spłoniecie w piekle”.

Ukraińska policja przekazała, że dokumentuje skutki bombardowania szpitala i zbiera dowody dla Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości.

Przeczytaj także: Mali pacjenci z Ukrainy wreszcie opuścili schrony. Zełeńska: „Dziękuję Polakom za pomoc w świętej sprawie”

Światowe media o tragedii w Mariupolu

Ukraińskie siły zbrojne w celu potwierdzenia ogromu zniszczeń po ataku, udostępniły na Twitterze zdjęcie z ewakuacji pacjentów. W krótkim czasie podchwyciły je światowe media, co zauważył dziennikarz Marek Twaróg.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza