Mali pacjenci z Ukrainy wreszcie opuścili schrony. Zełeńska: „Dziękuję Polakom za pomoc w świętej sprawie”

2022-03-10 10:17

Chore na raka dzieci z Ukrainy jadą leczyć się w Unii Europejskiej. Udało się dzięki „wiernym i szczerym” Polakom, jak komentuje w emocjonalnym wpisie na swoim Instagramie, Olena Zełeńska. Nie wszyscy mali pacjenci onkologiczni zostaną w Polsce. Część z nich będzie leczona w Niemczech, Włoszech i Francji.

wojna w Ukrainie
Autor: Instagram/ @olenazelenska_official

Jeszcze dwa dni temu, mali pacjenci onkologiczni chowali się w piwnicach klinik w Ukrainie. Jak podkreśla Olena Zełeńska "Żaden agresor na świecie nie przeszkodzi im w wygraniu walki z chorobą.". Cały proces transportu jest koordynowany przez ukraińskie Ministerstwo Zdrowia, które we współpracy z ukraińskimi i polskimi ambasadami, wolontariuszami i klinikami zorganizowało cały proces.

Zanim chore na raka dzieci rozpoczną normalne leczenie w szpitalach w Unii Europejskiej, czeka je jeszcze droga, którą muszą przebyć. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z dokładnie ustalonym planem niedługo będą kontynuowały leczenie.  

Dzieci zostały przetransportowane do Zachodniej Ukrainy, gdzie w specjalistycznym Dziecięcym Centrum Medycznym we Lwowie, będa miały zrobione wstępne badania lekarskie. Wszystkie dzieci z zaostrzeniem choroby, zostaną najpierw ustabilizowane

Przeczytaj też: Częściej rodzą wcześniaki, niektóre tracą ciążę. Koszmar ciężarnych Ukrainek

Żona prezydenta Zełenskiego apeluje: "Pokażcie te zdjęcia rosyjskim kobietom"

Dopiero później zostaną przewiezione do centrum medycznego w Polsce, gdzie otrzymają niezbędną, pogłębioną diagnozę i pomoc medyczną. Jak opisuje Olena Zełeńska:

To stało się możliwe dzięki zaangażowaniu biura prezydenta Polski i udziałowi profesora Piotra Chauderny.

Nie wszyscy pacjenci zostaną jednak w Polsce. Dzięki zaangażowaniu międzynarodowej społeczności onkologów, każdy mały pacjent otrzyma stosowną pomoc onkologiczną. Część zostanie w Polsce, inni będą przetransportowani do Włoch, Niemiec i Francji. 

Jak podkreśla żona prezydenta Ukrainy, aż 73. małych pacjentów wyruszyło w drogę do Polski, mimo, że taki proceder nigdy wcześniej nie miał miejsca na świecie w międzynarodowej praktyce lekarskiej. 

Zobacz: Autorka piosenki "Mam tę moc" odpowiedziała dziewczynce ze schronu

Śmiertelnie chore dzieci zmuszono do stania na mrozie. Tak działa propaganda w Rosji

Pierwsza dama Ukrainy, z podziękowaniami za całą organizację skomplikowanego procesu zwróciła się nie tylko do ukraińskiego Ministerstwa Zdrowia, pediatrów we Lwowie, ale także do narodu polskiego.

Ogromne podziękowania dla Polaków, wiernych i szczerych przyjaciół Ukrainy - prezydenta Andrzeja Dudy, pierwszej damy Agaty Dudy, za ich nieocenioną współpracę w świętej sprawie ratowania dzieci. Nasze dzieci bez wątpienia wyzdrowieją i wrócą do wolnej i odbudowanej Ukrainy!

Dzieci z ukraińskich domów dziecka zakwaterowane w Hotelu Witek w Krakowie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza