Trik naszych babć na mole. Żadnej chemii, tylko naturalna moc tej rośliny

2023-09-19 14:51

Mole to szkodniki, z którymi nikt nie chce mieć do czynienia we własnym domu. Kiedy jednak pokażą się w kuchni, najlepszym sposobem, aby się ich pozbyć, jest ta roślina. Zdziała prawdziwe cuda.

Kobieta przed otwartą szafką w kuchni
Autor: Getti Images Trik naszych babć na mole. Żadnej chemii, tylko naturalna moc tej rośliny

Mole spożywcze bardzo szybko się rozmnażają i jeżeli się ich nie pozbędziemy raz na zawsze, zadomowią się na dobre w sypkich produktach. Pozbycie się ich jest dość czasochłonne, ale pomóc może ten trik naszych babć.

Nie jest to żaden chemiczny przepis, ale roślina o niebywałym zapachu, którego mole wprost nie cierpią.

Zobacz także: Organizacja w kuchni – pomysły na porządek w szafkach kuchennych

Ćma bukszpanowa - groźny szkodnik bukszpanów

Jak pozbyć się moli z kuchni?

Widząc jednego mola w kuchni, możemy być pewni, że jest ich znacznie więcej. Pierwszym krokiem powinno być opróżnienie wszystkich kuchennych szafek i ich umycie. Każdą półkę warto przemyć ciepłą wodą z octem.

Kolejnym krokiem jest przejrzenie wszystkich papierowych pudełek. Mole z łatwością potrafią je przegryźć i dostać się do środka produktów spożywczych.

Dobrym pomysłem jest umieszczenie wszystkich sypkich produktów w plastikowych lub szklanych pojemnikach. Dzięki temu zabezpieczymy żywność przed ponowną wizytą tych szkodników.

Pamiętajmy, jeżeli w jakimkolwiek pudełku znajdziemy charakterystyczną pajęczynę, mole lub jaja moli, produkt ten należy szczelnie zabezpieczyć i wyrzucić.

Trik naszych babć na mole

Czas robienia przetworów, a w szczególności ogórków kiszonych to doskonała pora, aby jeden ze składników, wykorzystać nieco inaczej.  Dzięki niemu przegonimy mole spożywcze.

Niezrównanym trikiem naszych babć na mole był bowiem koper, a dokładnie mówiąc baldachy kopru. Mole nie cierpią jego silnego aromatu.

Baldachy kopru należy umieścić w szafkach, a dla większej skuteczności można również zawiesić kilka gałązek przy oknie. Podczas wysychania ich zapach rozniesie się po całym wnętrzu.

Koper można zastosować również, aby profilaktycznie ustrzec się przed molami.

Mole nienawidzą tych zapachów

Poza zapachem kopru istnieją inne, które mogą nam pomóc pozbyć się moli spożywczych lub profilaktycznie zabezpieczyć przed nimi mieszkanie. Jeżeli sami nie za bardzo przepadamy za zapachem kopru, warto po nie sięgnąć.

Mole nienawidzą zapachu:

  • liści laurowych,
  • ziela angielskiego,
  • lawendy,
  • skórki pomarańczy,
  • goździków,
  • jałowca,
  • kminku,
  • suszonych kwiatów wrotyczu,
  • mięty.

Liście laurowe czy inne zioła z powodzeniem możemy wrzucić do pojemników z suchymi produktami. Nie zmienią one ich smaku, a będą skuteczną tarczą przeciwko molom spożywczym.

Czytaj także: Domowe sposoby na wszy. Jak walczyć z wszawicą?

Sama woda nie wystarczy. Zanim podasz dziecku truskawki, musisz zrobić jedną rzecz

Jak zrobić domowe środki czystości? 10 sprawdzonych przepisów

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza