"Trzeba było owinąć ich ciała w folię". Wcześniaki ze Strefy Gazy w końcu bezpieczne

2023-11-20 10:34

31 wcześniaków zostało ewakuowanych ze szpitala Al-Shifa w Strefie Gazy. Dzieci udało się przewieźć do bezpiecznego miejsca, choć ewakuacja nie była prosta. Izraelskie wojska ostrzeliwały placówkę, twierdząc, że ukrywają się w niej terroryści z Hamasu.

Wcześniaki ewakuowane ze Strefy Gazy
Autor: AP PHOTO/HATEM ALI Wcześniaki zostały ewakuowane ze szpitala Al-Shifa w Strefie Gazy

30 noworodków przedwcześnie urodzonych zostało bezpiecznie ewakuowanych ze szpitala Al-Shifa w Strefie Gazy i przewiezionych do placówek w Egipcie. Dzieci pozostały w placówce po tym, jak ewakuowano z niej ponad 2,5 tysiąca pacjentów. Na szczęście w niedzielę do akcji ewakuacyjnej włączyła się Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), która mogła przebywać na terenie placówki przez godzinę. 

Pielęgnacja wcześniaka w domu

Noworodki pod opieką wyczerpanych lekarzy

Wcześniaki przebywały pod opieką przemęczonych i wyczerpanych lekarzy. Medycy nie byli w stanie zapewnić im odpowiednich warunków, dzieci nie miały inkubatorów i leżały grupowo na zwykłych łóżeczkach. Lekarze jedynie owijali je w materiał, by poprawić temperaturę ich ciała i zastawiali kartonami na łóżkach. 

"Wczoraj miałem 39 dzieci, a dzisiaj mam 36. Nie wiem, jak długo wytrzymają. Mogę stracić kolejne dwa dziś albo w ciągu jednej godziny" - mówił w wywiadzie telefonicznym dr Mohamed Tabasza. 

Dzieci ewakuowane ze Strefy Gazy

W sobotę 18 listopada szpital w Al-Shifa został ewakuowany. Większość pacjentów udało się przewieźć w bezpieczne miejsca. W placówce pozostało jeszcze ponad 290 osób, których stan nie pozwalał na ewakuację. Były to m.in. dzieci w stanie krytycznym czy dzieci z urazami kręgosłupa.

W niedzielę 19 listopada w akcję ewakuacyjną włączyła się Światowa Organizacja Zdrowia. Dzięki wsparciu WHO Palestyńskiemu Towarzystwu Czerwonego Półksiężyca (PRCS) udało się ewakuować 31 wcześniaków. Dzieci trzeba było owinąć w folię termiczną, by utrzymać temperaturę ciała. 

Jak poinformowała Agencja AP, na południe od Strefy Gazy widziano konwój karetek pogotowia, które były eskortowane przez pojazdy ONZ. Dzieci mają być już bezpieczne w placówkach w Egipcie. 

Czytaj: Od którego momentu ratuje się wcześniaka?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza