Turyści w Chorwacji boją się puszczać dzieci do wody. "Od dwóch dni jest ich pełno"

2023-08-25 13:26

Jak donoszą chorwackie media, wypoczynek na wybrzeżu w niektórych regionach kraju może być utrudniony, zwłaszcza dla lubiących zażywać kąpieli morskich. Lokalny dziennik "Jutarnji list" donosi o coraz większej ilości silnie parzących meduz w okolicach jednej z wysp.

Turyści w Chorwacji mają problem z kąpielami w morzu.
Autor: Getty Images Turyści w Chorwacji mają problem z kąpielami w morzu.

Meduzy świetliste (pelagia noctiluca), bo to o nich mowa, są silnie parzącymi krążkopławami, choć mają wprost zachwycający wygląd. Są więc tym bardziej niebezpieczne dla dzieci, które zachęcone różowymi barwami mogą chcieć dotknąć meduzy, tak jak robią to z tymi występującymi w Bałtyku. Rodzice powinni zachować wzmożoną czujność i rozmawiać z pociechami, gdyż meduzy świetliste są zdecydowanie bardziej niebezpieczne. 

Dowiedz się: 10 zasad bezpieczeństwa, których trzeba przestrzegać z dzieckiem na plaży i nad wodą

ILE ZAPŁACIMY ZA WAKACJE SAMOCHODEM? [BUŁGARIA, CHORWACJA, HISZPANIA] | ESKA XD - Prosto z salonu #52

Przeczytaj: Tajemnicza choroba noworodków w Europie. Lekarze rozkładają ręce

Meduzy w Chorwacji: gdzie jest ich najwięcej?

Meduzy świetliste występują we wszystkich ciepłych morzach, jednak rzadko kiedy podpływają tak blisko brzegu. Tymczasem wokół wybrzeży Chorwacji jest ich coraz więcej. Zwłaszcza w rejonach wysp Mljet i  Iža. Centrum ds. Gatunków Inwazyjnych w mieście Poreč przekazało do informacji publicznej, że rzeczywiście, chorwackie kąpieliska są wypełnione krążkopławami.

- Już dwa dni zatoka wokół wyspy jest nimi wypełniona - twierdzi jedna z turystek. - Poraniły wiele osób, w tym dzieci. Wszyscy boją się kąpać - poinformowała kobieta cytowana przez "Jutarnji list". 

Objawy oparzenia meduzą świetlistą

Kontakt z parzydełkami meduzy świetlistej jest nie tylko bolesny i wywołujący poparzenia, ale bardzo często także pozostawia blizny. To nie pierwsza inwazja meduz świetlistych u wybrzeży Adriatyku. W latach 80. XX wieku opanowały one tamtejsze wody rozprzestrzeniając się także na basen Morza Śródziemnego.

Warto dodać, że kontakt z meduzą świetlistą w skrajnych przypadkach może skutkować podwyższonym biciem serca, dusznościami i wymiotami

Zobacz: Wakacje z niemowlakiem: gdzie pojechać i co zabrać na wakacje z małym dzieckiem?