Tutaj państwo płaci młodym za wzięcie ślubu. Kluczowy wiek panny młodej

2023-08-30 10:56

Władze będą płacić nowożeńcom za zawarcie małżeństwa, pod warunkiem, że spełnią oni określone kryteria. Nagroda pieniężna i jednorazowa dotacja trafią tylko do wybranych nowożeńców.

Para młoda
Autor: Getty Images W Chinach pary młode otrzymają nagrodę pieniężną od państwa.

Władze okręgu Changshan w prowincji Zhejiang w Chinach będą płacić za zawarcie małżeństwa. Dotację otrzymają jednak tylko niektóre małżeństwa. Aby para młoda mogła otrzymać nagrodę pieniężną, musi spełnić określone warunki.

Poradnik Zdrowie związki - miłość, przyjaźń, małżeństwo

Zachęta do "zawierania małżeństw w określonym wieku"

24 sierpnia urzędnicy okręgu Changshan w prowincji Zhejiang poinformowali, że pary młode, które zawrą związek małżeński przed ukończeniem 25. roku życia przez pannę młodą, dostaną nagrodę pieniężną. Jeśli spełnią ten warunek i jeśli będzie to ich pierwszy związek małżeński, otrzymają jednorazową dotację w wysokości tysiąca juanów (około 550 zł). 

Nagroda za urodzenie dziecka

Chiny w okręgu Changshan rozwijają politykę prorodzinną. Młodzi rodzice będą otrzymywali od państwa dotacje na dzieci. Im więcej będą mieli potomków, tym większe kwoty trafią na ich konta. 

Jeśli parze zamieszkującej w Changshan urodzi się drugie dziecko, rodzice otrzymają 5 tys. juanów rocznie (ok. 2750 zł). Za trzecie dziecko kwota ta będzie wyższa i wyniesie 10 tys. juanów (ok. 5500 zł). Będą ją otrzymywali do momentu aż dziecko skończy 3 lata.

Co więcej, władze okręgu chcą wprowadzić również darmowy transport publiczny dla rodzin, które mają co najmniej dwoje dzieci poniżej 16. roku życia. 

Czym spowodowany jest rozwój polityki prorodzinnej?

Nowe benefity dla rodziców to efekt zmian w polityce prorodzinnej. Władze chcą zachęcić ludzi do rodzenia dzieci i do posiadania większej liczby potomstwa. W ubiegłym roku kraj ten po raz pierwszy odnotował spadek liczby narodzin. Zmniejsza się również liczba zawieranych małżeństw, a młodzi ludzie nie są już tak chętni do zakładania rodziny. 

Polityka prorodzinna rozwija się na całym świecie. Najlepiej rozbudowany system mają Niemcy, a także Duńczycy. W Niemczech każdy rodzic, który jest zameldowany w kraju, otrzymuje dodatek na dziecko do 18. roku życia lub do 27. roku życia, jeśli podejmie on naukę. Wynosi on 184 euro miesięcznie na pierwsze i drugie dziecko (około 750 zł) . Kwota ta rośnie w przypadku kolejnych dzieci.

W Danii wszyscy otrzymują dodatki na dziecko, a ich wysokość jest uzależniona od wieku malucha. Najwięcej środków otrzymują rodzice dzieci do 2 lat - 4404 koron (ok. 535 euro) miesięcznie.

Czytaj: Jakie dodatki na dziecko można otrzymać w Polsce w 2023 roku?