Tyle najbogatsi płacą za szkołę swoich dzieci. Kwoty mogą zawrócić w głowie

2023-08-21 14:09

Gwiazdy, politycy, dyplomaci, menadżerowie wysokiego szczebla często wybierają dla swoich dzieci prestiżowe prywatne szkoły podstawowe i średnie. Choć czesne w tych placówkach zwalają często z nóg, chętnych nie brakuje.

Tyle najbogatsi płacą za szkołę swoich dzieci. Kwoty mogą zawrócić w głowie
Autor: Getty images Tyle najbogatsi płacą za szkołę swoich dzieci. Kwoty mogą zawrócić w głowie

I nikogo to nie dziwi w dobie braku gruntownej reformy w polskim systemie oświaty i kontrowersyjnych nowości wprowadzanych przez ministra Przemysława Czarnka. Amerykańskie, francuskie czy brytyjskie prywatne szkoły zlokalizowane w największych polskich miastach przeżywają prawdziwy renesans. W najdroższych z nich trzeba zapłacić nawet ponad 100 tys. złotych za rok nauki.

Jak skutecznie zachęcić dziecko do nauki?

Tyle kosztuje czesne w najdroższych prywatnych szkołach w Polsce

Portal Bussines Insider przygotował zestawienie najdroższych szkół podstawowych i średnich w naszym kraju. Co ciekawe – w szkołach tych obowiązują rygorystyczne zasady rekrutacji, by się do nich dostać, nie wystarczy zapłacić. W większości trzeba przejść egzaminy i rozmowy kwalifikacyjne. Oprócz czesnego, często dodatkowo trzeba uiścić kaucję, opłacić egzaminy czy świetlicę. Roczna suma wychodzi więc naprawdę imponująca. Oto najdroższe szkoły w Polsce:

1. International European School – Międzynarodowa Szkoła Europejska im. Jana Kułakowskiego w Warszawie. Czesne wynosi tutaj 14000 euro rocznie w szkole podstawowej (62500 zł) oraz 18000 euro w szkole średniej (80400 zł).

2. International School of Kraków. Opłata z rok nauki w tej szkole sięga blisko 75000 zł.

3. International American School of Warsaw. Tu w zależności od klasy za rok nauki trzeba zapłacić od 54000 do 74000 zł.

4. British Primary School of Wilanów. W zależności od etapu edukacji trzeba tu rocznie płacić od 66000 zł do 76500 zł.

5. Thames British School. Roczne czesne to kwoty od 44000 do 85000 zł.

6. American School of Warsaw. Tu liceum i podstawówka, w zależności od wieku dziecka, kosztują rocznie w granicach 98000-120000 tys. zł.

Wśród dzieci gwiazd, które uczęszczały do prestiżowych prywatnych szkół w Polsce są m.in. synowie Karoliny Ferenstein-Kraśki i Piotra Kraśki, synowie Małgorzaty Rozenek-Majdan czy córki Katarzyny Figury.

Fińskie szkoły w Polsce: dlaczego warto zapisać do nich swoje dziecko? [Wywiad]