Mama obroniła dzieci przed rojem pszczół. Sama doznała 75 użądleń

2023-05-02 10:25

Do niezwykłej sytuacji doszło w niedzielę. Kobieta w dójką dzieci pozowała do zdjęć, gdy nagle zostali zaatakowani przez rój wściekłych pszczół. Tylko odwaga i błyskawiczne decyzja matki uratowały maluchy przed groźnymi użądleniami.

Uciekła z dziećmi przed rojem pszczół. Matka uratowała maluchy, ale sama doznała 75 użądleń
Autor: kadr, materiał filmowy Arizona Fire & Medical Authority (AFMA) Uciekła z dziećmi przed rojem pszczół. Matka uratowała maluchy, ale sama doznała 75 użądleń

Kobieta została użądlona ponad 75 razy w czasie ucieczki przed wściekłym rojem pszczół. Do zdarzenia doszło w Arizonie, w Buckeye Valley podczas rodzinnej wycieczki. Kobieta z dwójką dzieci pozowała do zdjęcia w miejscu, gdzie prawdopodobnie miały swoje gniazdo agresywne pszczoły afrykańskie. 

Spis treści

  1. Odciągnęła pszczoły od dzieci
  2. Strażacy pianą odgonili owady
  3. Wiele użądleń jest groźne dla zdrowia
Pierwsza pomoc w użądleniach i ukąszeniach

Odciągnęła pszczoły od dzieci

Matka i dwoje jej dzieci korzystając z pięknych widoków robili zdjęcia. Cała trójka została nagle zaatakowana przez agresywne pszczoły, które rzuciły się na ludzi. Matka uratowała swoje dzieci, uciekając do samochodu i wkładając szybko maluchy do środka auta.

Sama przyjęła na siebie atak owadów, które, jak się potem okazało, użądliły ją aż 75 razy, napisali na Facebooku funkcjonariusze straży pożarnej Arizona Fire & Medical Authority. W czasie ucieczki kobieta zdążyła zadzwonić do matki, aby ta natychmiast wezwała pomoc.

Czytaj również: Ukąszenia owadów u dzieci. Pierwsza pomoc przy ugryzieniach przez owady

Rozpoznasz ostrą reakcję alergiczną u dziecka? Może wyglądać przeróżnie [ZDJĘCIA]

Strażacy pianą odgonili owady

Na miejsce przyjechali strażacy, którzy pianą odgonili owady od kobiety stojącej przy samochodzie. W tym samym czasie kilku z nich otworzyło auto i wyniosło dzieci do bezpiecznego strażackiego wozu. Kobieta została odwieziona do szpitala, gdzie podano jej leki i gdzie wraca do zdrowia po ogromnej liczbie użądleń. 

Strażacy ostrzegają, że o tej porze roku owady są coraz aktywniejsze i może zdarzyć się, że zaatakują człowieka. Do takich sytuacji dochodzi także w Polsce. Jeśli zostaniesz zaatakowana przez pszczoły, osy czy szerszenie trzeba zakryć twarz i biec, aby jak najszybciej schować się w bezpiecznym miejscu - samochodzie, domu, sklepie. Nie wolno wskakiwać do wody, bo po wielu użądleniach można stracić przytomność, co skutkowałoby utonięciem. 

Nie wolno też walczyć z owadami, dla których gwałtowne ruchy, machanie rękami oraz krzyk działają jeszcze bardziej mobilizująco.  

Wiele użądleń jest groźne dla zdrowia

Pojedyncze użądlenie pszczoły czy osy nie jest groźne, jednak ich duża liczba może stwarzać ryzyko dla zdrowia. Z powodu alergii na jad pszczoły lub w przypadku wielokrotnych użądleń może dojść nawet do śmierci. Powodem jest wstrząs anafilaktyczny, czyli skrajna, zagrażająca życiu reakcja alergiczna.  

Aby uniknąć ryzyka użądlenia na świeżym powietrzu:

  • stosuj spraye odstraszające owady i noś odzież ochronną.
  • zachowaj ostrożność w pobliżu kwiatów lub pojemników na śmieci, które mogą przyciągać pszczoły
  • staraj się nie jeść na świeżym powietrzu, aby nie połknąć niechcący pszczoły siedzącej na jedzeniu - to bardzo groźne
  • w przypadku ataku pszczoły, zachowaj spokój i unikaj gwałtownych ruchów
  • idąc na plażę czy spacer po lesie, nie używaj perfum, które przyciągają owady.