Ukraińscy uczniowie już trafili do polskich szkół. Największym wyzwaniem bariera językowa

2022-03-11 10:56

Do polskich szkół trafiło już 24 tysiące dzieci ukraińskich uchodźców. Do głównych problemów zalicza się barierę językową. W Polsce około 11 tysięcy nauczycieli zna język ukraiński lub rosyjski.

Ukraińscy uczniowie rozpoczęli już naukę w polskich szkołach
Autor: Getty images

24 tysiące uczniów - tyle dzieci uchodźców ukraińskich już znalazło miejsca w polskich szkołach. Dla polskich szkół będzie to dużym wyzwaniem, zwłaszcza, że to dopiero początek zapisów, a jak przewiduje minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, w pierwszej kolejności do szkół trafiły te dzieci, które rozumieją język polski. Zdecydowanie więcej będzie jednak takich, u których bariera językowa stanie się ogromnym problemem. Zarówno jeśli chodzi o naukę jak i integrację z polskimi uczniami.

Już 650-700 tysięcy uchodźców to dzieci. To oznacza, że do szkół na razie trafił jedynie ułamek dzieci, które wkrótce będzie musiała przyjąć polska szkoła. 

"Apelujemy wciąż do samorządowców ażeby tworzyć dla tych dzieci oddziały przygotowawcze w szkołach, bo to jest dla nich środowisko najmniej stresowe. (...) To są klasy, które mogą być międzyrocznikowe (od klasy 1. do 3., od klasy 4. do 6. i od 7. do 8.), złożone z dzieci ukraińskich w szkole, ale też z wykorzystaniem infrastruktury pozaszkolnej" - powiedział minister Czarnek w rozmowie w RMF FM.

Nauczyciele ukraińskojęzyczni w polskich szkołach

Około 11 tysięcy polskich nauczycieli ze znajomością języka ukraińskiego lub rosyjskiego już zarejestrowały kuratoria. To jednak kropla w morzu potrzeb, dlatego przygotowywana jest specustawa, dzięki której będzie można zatrudnić w charakterze pomocy nauczyciela nauczycieli ukraińskich.

Jak przekonuje minister edukacji i nauki, wystarczy zwykłe oświadczenie o znajomości języka oraz znajomość języka polskiego (nie są potrzebne żadne dyplomy, zaświadczenia). W przyszłości regulowana ma być także procedura uznawania uprawnień nauczycieli ukraińskich.

Czytaj także: 9-letni Bohdan napisał do Polaków: „Dziękujemy za waszą gościnność”. Internauci chcą go odnaleźć

Jak skutecznie zachęcić dziecko do nauki?

Bariera językowa będzie ogromnym problemem

Bariera językowa to jeden z problemów, na które wskazują dyrektorzy placówek, w których już pojawili się uczniowie z Ukrainy. Jak przekazała dyrektorka i nauczycielka w Szkole Podstawowej nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Mikołowie, mamom ukraińskich dzieci bardzo zależy, by jak najszybciej ich pociechy rozpoczęły naukę. Wskazuje jednak, że dzieci często w nowej szkole czują się bardzo zagubione, gdy ich znajomość języka polskiego ogranicza się do słów "cześć" i "dzień dobry".

Dużym problemem może okazać się także pomieszczenie wszystkich ukraińskich uczniów w polskim systemie oświaty, gdy wiadomo, że w wielu szkołach nauka odbywa się na zmiany, ponieważ liczba uczniów przewyższa możliwości sal lekcyjnych. Tutaj jednak mówi się o wsparciu finansowym ze strony Unii Europejskiej oraz USA czy Kanady, które zaoferowały już środki na cele związane z potrzebami uchodźców.

Czytaj także: Ukraiński chłopiec sam przekroczył granicę w Medyce? To FAKE, choć takie przypadki się zdarzają

Czy mógłbyś zostać nauczycielem?

Pytanie 1 z 7
Lubisz dzieci?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza