Ulubione chrupki maluchów na cenzurowanym. Mają wzmagać kaszel i nie tylko

2024-01-12 15:03

Ulubione chrupki dzieci testowane przez badaczy. Dwie znane marki przekąsek najprawdopodobniej zawierają przyprawy, które działają niekorzystnie na układ oddechowy najmłodszych. Mają powodować i wzmagać kaszel i inne problemy zdrowotne dzieci, które kojarzone są głównie z przeziębieniem i chorobami sezonowymi.

Znane i lubiane przez dzieci chipsy pod kontrolą.
Autor: Getty Images Znane i lubiane przez dzieci chipsy pod kontrolą.

Aferę dotyczącą tych przekąsek rozpoczęli sami pracownicy fabryki, w której są one produkowane. Temat opisuje dziennik New York Post. Pracownicy fabryki Smith's Snackfood Company w Adelajdzie w Australii zgłosili sprawę do związku zawodowego United Worker`s Union. Ich skarga dotyczy posypki używanej do przyprawiania chipsów Doritos i Cheetos. 

Gadaj Zdrów: Prof. Tarnowski: "Ludzie nie rozumieją, że skoro otyłość jest śmiertelna, to i leczenie nie jest lekkie"

Kichanie, kaszel, duszności, a oprócz tego podrażnienia oczu i skóry. Brzmi nieciekawie? Jak się okazuje, pracownicy, którzy zgłosili produkcję, jako szkodliwą dla własnego zdrowia rozpoczęli dyskusję na temat szkodliwości znanych przekąsek. W raporcie przesłanym do SafeWorkSA, cytowanym przez NY Post, czytamy:

„Pracownicy zgłosili istotne obawy dotyczące bezpieczeństwa w związku z niewłaściwym obchodzeniem się z substancjami silnie drażniącymi”.

PepsiCo, która jest właścicielem fabryki zdecydowanie zaprzecza, twierdząc, że zasady obowiązujące na produkcji chronią pracowników. Podczas pobytu na hali powinni oni nosić maseczki ochronne, a na produkcji instalowane są dodatkowe wentylatory wyciągowe. 

Chipsy, o których mowa, to chrupki kukurydziane Flamin’ Hot Cheese Supreme, marki Doritos oraz chrupki Cheetos Flamin Hot. Jedne i drugie mają na swoich opakowaniach ikonkę płomienia, ostrzegającą o ostrości. Skoro jednak praca przy ich produkcji wywołuje u pracowników tak silne dolegliwości, to czy dzieci, które uwielbiają kukurydziane chrupki, powinny je jeść? Sprawa podlega dalszej kontroli. 

Tymczasem my przypominamy, że chipsy i chrupki to jedne z najbardziej niezdrowych przekąsek. Zawierają puste kalorie - jedna paczka dostarcza ich tyle, co sycący obiad. Chipsy są też źródłem niezdrowych tłuszczów trans, a także nadmiernej ilości soli i niezdrowych, jak się okazuje, przypraw, które zawierają niekiedy ogromne ilości e-składników. 

Źródło:

New York Post,

zdrowie.radiozet.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza